Hücum Ribaundu

Basketbol dediğimizde Hücumda hedefiniz, rakibinizin bir şutunu engellemek, topu kontrol etmek ve onu hedeften çıkarmaktır. Hücum ribaundu alırken hedefiniz, sayı bulana kadar basketbol topunu oyunda tutmak, topu havada tutmaktır. Buna göre sadece ribaund için pozisyona girmeniz değil aynı zamanda bir saniyeden daha kısa bir sürede bir tip-in denemek, topu aşağı almak ve bir takım arkadaşına pas vermek veya topu aşağı almak ve kendi şutunuzu atmak için geri çekilerek yükselmek konusunda karar vermeniz de gerekir.

ribaund

İyi pozisyona yakın parmak ucuyla kontrol, hücum ribaundu alırken en önemli faktördür. Basketbol topunu tek elinizle ittiğiniz için eğer eliniz topu kontrol edecek kadar büyük değilse o zaman muhtemelen tip-in denememelisiniz; topu iki elinizle aşağı indirmeli ve şut için boş olan bir takım arkadaşınıza pas vermelisiniz. Topu aşağı almanızdan sonrası için iyi bir taktik, geriye gidip yükselecekmişsiniz gibi fake göstermektir; bu şekilde genellikle bir faul çaldırabilir veya mücadelesiz bir basketbol şutu için gerileyerek yükselebilirsiniz.

Basketbol oyununda başarılı tip-in’ lerin sırrı, elinizi mümkün olduğu kadar çok topun üzerinde tutmanız, bir şut atacakmış gibi topu parmaklarınızla ve bileğinizle kontrol etmenizdir. Topu elinizle kontrol ederek topun potaya doğru bir şekilde gitmesini sağlamak daha kolaydır. Topu sadece parmak uçlarınız ile iter veya el ve bilek kontrolü olmadan topa avuç vurursanız, bu her yere gidebilir.

Hücum ribaundunu almak, zamanlama ve sabır gerektirir(ikinci girişim, bazen üçüncü, dördüncü hatta daha fazla girişim). Genellikle hücum ribaundu alırken, savunma ribaundu alırken olduğunuz kadar iyi pozisyonda olmalısınız. Fakat rakibiniz pozisyonun içinde bile olsa bu, ribaunddan vazgeçmeniz anlamına gelmez. Top oyunda olduğu ve rakibinizin ellerinde olmadığı sürece onların topu kazanmak için olduğu kadar sizin de sayı yapmak için şanssız var demektir. Takımınız sayı bulana veya birisi ribaundu aşağı alana kadar top için savaşmayı(aptalca fauller yapmaktan kaçınarak) ve topu oyunda tutmayı sürdürün.Basketbolda gösterilen her çaba, bir öncekinden daha önemlidir. Top için savaşmayı sürdürün ve diğer takımı alt üst edin!

Kemal BAŞARAN

Basketbol Antrenörü

Hücum ribaundu konusuyla alakalı okumanızı önerdiğimiz ve konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olacağınız yazılar şunlardır:

  1. Ribaund
  2. Hücum Ribaundu Video
  3. Savunma Ribaundu

 

RİBAUNDUN TEMEL BİLEŞENLERİ

Basketbol ribaundu, oldukça basit bir ön pozisyondur. Topun ineceği yeri tahmin etmeli ve başka herhangi biri almadan onu almalısınız.

Bu;

(1) Pozisyon

(2) Top için zamanlama / İçgüdü

(3) Poziyonu kurmak ve onu muhafaza etmek ve topa bir kez sahip olduktan sonra onu korumak için kuvvet

(4) Karar , topa giderken engelleyeceğiniz inanç

(5) Sertlik veya panya altında diğer oyuncularla yukarıya doğru karışırken sükuneti korumayı gerektirir.

Ribaund, basketbolun en fiziksel parçasıdır ve şaşırmamalı, duygularınızın ön plana çıkmasına izin vermemlisiniz. Basketbol oyuncusu Tam olarak topa gitmek üzerinde odaklanmalı ve başka oyuncularla itiş kakışa ve çarpışmaya girişmemelidir.

Hiç şüphesizki boy basketbol için önemlidir. Boy size yardımcı olur fakat iyi pozisyona nasıl girileceği ve boyunuzu nasıl avantaja çevireceğinizi bildiğiniz sürece. Dikey sıçrama da tek başına yardımcı değildir. Ne kadar yükseğe sıçradığınız, sıçradığınızda nerede olduğunuz (pozisyon) veya sıçrama zamanınız (zamanlama) kadar önemli değildir. Uzun oyuncuların etkili ribaund alıcılar olmaları için özellikle bacak ve üst vücut kuvvetini geliştirmeleri gerekir. Kısa fakat güçlü bir oyuncunun uzun bir oyuncudan ribaund çaldığını yüzlerce kez gördüğümüzü de buradan belirtmek isterim.

Genellikle bir basketbol coachu, atletik yeteneğine bakmadan en uzun oyuncusunu pivot konumuna yerleştirir ve diğer pivotlardan çok topun o oyuncunun ellerine düşmesini ümit eder. Eğer hızlı bir büyüme eğilimi içinde olan bir gençseniz ve pivot oynamanız isteniyorsa kendinizi acemi ve koordinesiz hissedebilirsiniz. Kuvvetinizi , koordinasyonunuzu , esnekliğinizi  ve hızlılığınızı geliştirmenize yardımcı olacak egzersizler vardır. Fazladan çalışmaya karar verirseniz bunun karşılığı görürsünüz.

Zamanlama, tüm iyi ribaund alıcılarının sahip olmak istedikleri temel bir top içgüdüsüdür;  ribaun için yerleşilecek yer, seken topun nasıl hareket edeceğinin hissedilmesi ve gereksiz olmayan bir hareketle sıçrama, çünkü top panyaya geldiğinde siz sıçrayışınızın zirvesinde olacaksınız. Bu hediyeye sahip kısa oyunculara, ”uzunla oyna” denir.

Kararlılık ve katılığın ne olduğunu açıklamaya gerek yok. Top çılgınca zıplamaya  başladığında, size box konulsa yada ilk denemenizde topu alamasanız bile asla ribaundu teslim etmezsiniz. Kararlılık, oyunda olduğu sürece top için savaşmayı sürdürmek anlamına gelir.

Pota altında oyun kabalaşsa bile sükunetinizi koruyacak kadar katı olmalısınız. İtme ve çekmelerin çoğu görülmeyebilir veya basketbol hakemleri tarafından düdük çalınmayabilir. Rakibiniz sizeaçık bir faul bile yapsa bunu ona iade etmek iyi bit fikir değildir, çünkü eğer hakem o faulü görmez ve sizin verdiğiniz karşılığı görürse tahmin edin kime düdük çalacak? Daha iyi bir ribaund alıcı oldukça pota altında çok daha hırslı olacaksınız. Sadece ribaunt almaya konsantre olarak takımınız için daha değerli olabilirsiniz.

Kemal BAŞARAN

Basketbol Antrenörü

Ayrıca ribaund ile ilgili aşağıdaki yazıları okumanızı tavsiye ederiz.

  1. Ribaund
  2. Hücum ribaundu
  3. Basketbolda Ribaund