AEROBİK VE ANAEROBİK EGZERSİZLER NELERDİR?


Basketbol oyuncuları için, uzmanlar tarafından sıklıkla duyulan ama bir türlü ne anlama geldiği tam olarak anlaşılamayan aerobik ve anaerobik egzersizlerin iyi bilinmesi gerekir.

Burada en kritik nokta sporcunun hangi egzersizleri yapması gerektiğini çok iyi bilmesidir.

En basit anlatım aslında şöyle olabilir: Aerobik egzersizlerde oksijen kullanılırken anaerobik egzersizlerde oksijen kullanılmaz. Bu durum aynı aerobik solunum ile anaerobik solunum ile aynı temeldedir. Aerobik solunum oksijenin olduğu ortamlarda oluşurken anaerobik solunum oksijensiz alanda gerçekleşir.

Anaerobik egzersizler; vücudun enerji gereksinimini solunum yolu ile karşılayan ve bedeni oksijen olmadan çalışmaya yönlendiren egzersizlerdir. Hayatın kaynağının oksijen olduğu düşünüldüğünde bu egzersizlerin kısa süreli tutulması gerekmektedir. Anaerobik egzersizlere kısa süreli sürat koşusu, ağırlık kaldırma, çekme, itme hareketleri örnek verilebilir.

Aerobik egzersizler ise; vücuda enerji sağlamak için oksijenin sarf edildiği egzersizlerdir. Oksijen varlığı söz konusu olduğundan uzun zaman aralığında ancak orta ağırlıkta çalışılmalıdır. Uzun mesafe koşuları, kick boks, hızlı tempo yürüyüşler, yüzme, ip atlama aerobik egzersizlere örnek olarak verilebilir. Vücut metabolizma hızını arttırması sebebiyle sporcular için oldukça önemlidir.

Basketbol oyuncuları programları dahilinde her iki tip egzersizlerden de yapmak zorundadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir