Alt Yapıdan Hisseler…


Alt Yapıdan Hisseler…

—Basketbol SİRK değildir. ŞIK hareketlerden uzak durun. Basitten sofistike uzanın. Doğru rota Fundamentaldir. Yönünüzü tayin edin. Footwork + dribble + pas + shooting.. Bunları çalışırken hırs yetmez,doğru çalışmalısınız. Uygulamalısınız. Zira bizde fundamental sadece konuşuluyor,uygulanmıyor. Uygulayan ise oyuncu oluyor. Uygulayamayana halter yaptırıyorlar. Hatalarını bununla örtmeye çalışıyorlar.Oyuncunun 2 sene sonra tribünde oturmaya aday hale getiren ilk adım budur.

 —Oyuncu basit olanı arzulamalı. En iyi yapmalı. Muvaffak olmak için analiz -sentez yapabilen oyuncu olmak yukselmenin ilk anahtari. Her kapıyı açan anahtar ise fundamentaldır. Dış kapıları açmak ise gerekli olan en onemli şey çok değil doğru çalışmaktır. En büyük parametre ışığı görebilmekte. Zaten ışığı görebilenler yol alabilmekte.

 —Antrenman ve öğretmek arasındaki fark oyuncu kalitesini belirler. Diyorlar ki; ülkede oyuncu yetişmiyor. Bu çok doğal çünkü bizde daha öğretmeden antrenman yapilmakta. Bu genel sorun. Öğretmeyi bilen çok az. Ya bunu görebilen?

 —Yıldız oyuncu doğmaz,yetiştirilir..Burada da antrenör kalitesi,faktörü ön plandadır..Komple oyuncu yetiştiren antrenörler olmak dileği ile..Unutulmasın ki; biz neyi tekrarlıyorsak ”o” yuz..Çok çalışmanın yanı sıra,doğru çalışmak hedefe ulaşmak için en kestirme yol..

—Şut basketbolun tamamlayıcı unsurudur. Senelerce antrenmanlar rakipten +1 sayı fazla atmak ve maç kazanmak için yapılır. Savunma ise hücumun -1 ile çarpılmasına eş değerdir. Unutmayın; takımı için şut atana takımlar talip olur,kendisi için şut atan ise oynayacak takım arar. Bunun farkına varanlarda “FARKLI” oyuncu adını alır. 21. YY Basketbolunun “MODEL”oyuncusu olmanız dileğiyle. . .

—21 YY seviyesi POPÜLER basketbol için önemli..Bu seviyede oyuncu pas aldıktan sonra değil pas alırken savunmasını geçmiş olmalı.1.adımın yanı sıra 2.adımı daha hızlı olmalı.Pressıng ofence nedir?Bilmeli..Basketbol bir filmdir..Savunmayı okumak ise bu filmin en heyecanlı sahnesi..Örneğin drıbble sonu stop yapıldı ama drıbble devam ediyor.Pressıng ofence konumundasınız.Yani siz savumaya yakın top uzak konumda..Şimdi sağ adımınız ile uzun bir drıbble yapın, 2.adım hızlı olursa adamınızı geçtiniz.Sakın top tutma asıl hücum şimdi başlıyor.Koridor boş ise jump shot var. Rakip uzundan yardım mı geldi?Asist hazır..Zahmetsiz..İlk adımda geçemezsen cross over var..Yön ve hız değiştirmen şart.Bunun için footwork bilmek gerek.. 21. YY’ın bir diğer mihenk taşı..

—Basketbol eskisi gibi değil..Artık pası alırken rakip oyuncuyu geçmek gerek,pas alındıktan sonra değil…İlk drıbl sert olacak diğerleri daha da sert..İlk drıbl zayıf olursa ikincisi daha zayıf diğeri daha da..Dene göreceksin..Drıbl böyle olunca vücut dengesi bozulacak,top kaybı ihtimali artacak.Büyük tehlike..Rekabet için iyi değil çok iyi drıbl şart..Çok iyi bir stens daha da şart..

 —Müdafayı geçmenin en basit yolu rakibin sana hamle yaptığı , hareketli olduğu andır.Koşarak yada ona yakın geldiği tempodur.(Rakip savunmanın ivmesine tepki verip cezalandırmak çok keyif verecek,göreceksin) O zaman ki rolün önemi bilinecek.Çünkü seni yakalamak için önce stop yapmalı sonra yön değiştirmeli ve sonra ivme kazanmalı.O bunları yaparken sen çoktan bize lazım olanı yapmış olacaksın. (ASİST yada SAYI)

—Defansa karşı nasıl ‘baskın’ konuma geçeriz bilinecek.Rakip defansın konumuna göre topu zıt-uzak eline al.Rakibin hamle olasılığını azalt.Hamlemi yaptı işte şimdi sıra sende ‘İlk adım’ ını konuştur…Bu seni ‘önemli’ oyuncu yapacak..

—Zamanlama çok önemli… İlk pas zamanı ve kalitesi,şut,koşu başlangıcı,açılar..Hepsinin detayı bilinecek,farklılık o zaman meydana çıkacak… ‘iyi’ tarifi ile ‘en iyi’ tarifi arasında ki uçurum benimsetilecek.. Bu tariften sonra ‘öz güven’ mekanizması devreye girecek. Bir çok şeyi daha ‘iyi’,birkaç şeyi de ‘en iyi’ yaptığını göreceksin…

—Oyuncuya ‘Game Face’ nedir,kavratılacak..Zamanın önemi yok,önemli olan senin zamanı ne kadar ‘kaliteli’ kullanabildiğin..Gerisi kendiliğinden gelecek…

Kemal Başaran

“Alt Yapıdan Hisseler…” için 1 yorum

  1. İşte en iyi olmak isteyenlerin yapmaları gerekenler bir deneyelim bakalım ne kadarını yapabilcaz….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir