Basketbol Box Out Nedir? Box Out Nasıl Yapılır?


Box out basketbol için temel tekniklerden birisidir. Basketbolun temelinde varolan bir basketbol davranış biçimdir. Box out şut atıldıktan sonra ribaundu alabilmek için yapılan eylemdir. Amaç oyuncu ile topun arasına girerek basketbol topunun kendi önüne düşmesini sağlayarak ribaundu almaya çalışmaktır. Nasıl yapıldığını anlattığımız zaman box out nedir sorusuna daha anlaşılır bir yorum katmış olacağız. Şimdi box out nasıl yapılır bu soruyu yanıtlayalım.

Basketbol Box Out

Box Out Nasıl Yapılır?

Basketbolda box out yapmanın temel noktası oyuncuya sırtını vermektir. Topun potaya gönderildiği anda basketbol oyuncusu hemen rakip oyuncu ile çember arasındaki topun düşeceği noktayı tahmin ederek rakip oyuncuyu itmeye çalışır veya oyuncuyu sabit tutmaya çalışır, çembere yaklaşmasını engeller. Box out yaparken oyuncu dizleri hafif bükük ve açık yere sağlam basarak kuvvet alınır rakip oyuncunun potaya yaklaşması engellenir. En önemli box out tekniği, box out yapan oyuncu çembere ne çok yakın ne de çok uzak olmasıdır. Topun tahmini olarak düşeceği noktaya kendi kollarının zıpladığında yetişeceği yeri mesafe edinmelidir. Bu nokta atışı ile tahmin edilemediğinden mesafe çok az tahminden uzak olabilir. Box outu resimli ve videolu anlatımlarla zenginleştirdik. Bu şekilde box outu en iyi şekilde anlatmaya çalıştık.

Box Out Resimli Anlatım

1. Yapılacak

Topun potaya gönderildiği anda oyuncu hemen pozisyon almak için döner
Topun potaya gönderildiği anda oyuncu hemen pozisyon almak için döner

2. Yapılacak

Oyuncu hemen resimdeki gibi rakip oyuncuyu arkasına alır.
Oyuncu hemen resimdeki gibi rakip oyuncuyu arkasına alır.

3. Yapılacak

Dizler omuz hizasından biraz açık eller topu yakalamak için açık ve arkadaki oyuncunun geçişini engellecek durumdadır.
Dizler omuz hizasından biraz açık eller topu yakalamak için açık ve arkadaki oyuncunun geçişini engelleyecek durumdadır.

4. Yapılacak

Ve ribaund alınır
Ve ribaund alınır

Box Out Videolu Anlatım

Video ingilizcedir. Ancak 35. saniyeden sonra oyuncular ile box out gösterilmektedir. Bu şekilde rahat bir şekilde anlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir