Basketbol Çabukluk Antrenman Programları


Basketbolda çabukluk antrenman programları ile oyunculara çabukluk kazandırabilirsiniz. Basketbol oyuncularının çabuk ve hızlı olması her zaman birer avantajdır. Ağır kalan bir takım her ve oyuncuları rakip için çok yenmesi çok basit bir takım olacaktır. Basketbol takımlarında olmazsa olmaz çabukluktur. Oyunculara çabukluk kazandırılması gerekir.

Baskebol Çabukluk Antrenman Programları

Basketbol oyunununda kim daha çabuksa her zaman bir adım öndedir. Bu lafın gelişi söylenen bir tabir değil tam anlamıyla doğru bir söylemdir. Bir adım olmasının da yanın da bu bazen sayılamayacak kadar adımlara bile çıkabilir. Çabukluk için tabiki de fiziki yeterlilik önemlidir. Örneğin bir oyuncu boy kilo orantısı doğru oranda olmalıdır. Ayrıca oyuncunun maç içerisinde çabukluğunu tam verimle kullanabilmesi için yeterli kondisyona sahip olması gerekir. Çabuk biten bir kondisyon çabukluğu kesinlikle tam verimle kullanmanıza izin vermez. Kondisyonun önemine bir başka konumuzda değineceğiz. Şimdi basketbolda çabukluk antrenman programlarına bakalım.

Basketbol oyuncularının antrenman yaparken disiplinli ve azimli olması gerekir aynı zaman da antrenman yapma prensiplerini oluşturması gerekir. Bir oyuncu antrenmana başladığı zaman her zaman antrenmanın düzenini bozmamalı düzenli bir şekilde antrenmanlarına devam etmelidir. Bu durum takımlar içinde geçerlidir. Bir antrenör asla disiplini elden bırakmamalıdır. 

Aşağıdaki antrenman programlarında kros, istasyon, çabukluk  ve ip atlama atlama programları da mevcuttur. Antrenörlerin bu antrenmanları uygulama biçimi veya aşağıdaki birden fazla antrenmanı kendi oyuncuların durumlarına göre değiştirebilir veya farklı yöntemler deneyebilir. Ancak temel mantık sıralamanın doğru olması gerekir. Örnek bir program da çift ayak zıpamadan sonra direk sağ ve sol ayağa geçilmemeli çift ayak zıpmadan sonra Line Hops yapılmalıdır. 

KROS-İSTASYON-ÇABUKLUK-İP ANTRENMAN PROGRAMI

KROS PROGRAMI

Sezon öncesi hazırlık dönemi ile sezon içi aynı şekilde uygulanır.

–1750 metre ısınma koşusu

–Streching

–Push-up,sit up

–Sprint Çalışmaları

–Tepe çıkma çalışmaları

–3500 metre yüksek tempo koşusu

–Gerdirme ve yumuşatma hareketleri

İSTASYON PROGRAMI

Sezon içinde play off veya Türkiye Şampiyonasına hazırlık döneminde kullanılır.14 istasyon seçilir, 30 sn. yüklenme 30.sn dinlenme şeklinde yapılır.Haftanın 1 günü 2 tur uygulanır.

–Stance tepinme

–Sağlık topu üzerinde sıçrama

–Kare sıçrama

–Çapraz adım

–Mikan drill

–Base line – faul line koşu ve geri koşu

–Slide 3 metre mesafeli (kayma)

–Push-up

–Sağlık topu ile minder üzerinde çalışma

–Sit-up

–Side-line koşusu

–Çembere sıçrama

–Süperman drill

–Kasaya sıçrama

–Çapraz savunma kayması

–İp atlama

–Ayak değiştirerek sıraya sıçrama

ÇABUKLUK PROGRAMI

–Tepinme

–Kare sıçrama

–Side-line koşusu

–Zigzag sıçrama

–Base line – faul line koşusu

–Slide(kayma)

–Çapraz savunma kayması

–Sağlık topu üzerinde sıçrama

İP PROGRAMI

–Çift ayak düz sıçrama

–Koşarak sıçrama

–Tek ayak sağ iki yana

–Tek ayak sol iki yana

–Çift ayak iki yana

–Tek ayak sağ öne arkaya

–Tek ayak sol öne arkaya

–Çift ayak öne arkaya

–Tek ayak sağ düz sıçrama

–30.sn düz normal 30.sn düz hızlı

Örnek Çabukluk Antrenmanı

Line Drill–>Basketbol sahasında baseline’dan foul line’a koş geri dön,orta sahaya koş geri dön,karşı foul line’a koş geri dön,karşı baseline’a koş geri dön.(En fazla 25 saniyede yapılacak.25 saniyeyi geçerse 10 şınav ceza!!)–>İlk tekrar

Çift Ayak İp Atlama–>2x30sn.

Line hops–>ileri-geri 20 sn.

Sol Ayak İp Atlama–>30 sn.

Sağ Ayak İp Atlama–>30 sn.

Line Hops–>sol-sağ 20 sn.

Değişimli İp Atlama–>2x30sn.

Line Hops–>Makas 20 sn.

Stance ile tam saha slide–>Git-gel 1 tekrar

Sağa sola hoplayarak ip atlama–>2×30 sn.

Merdiven Çıkma–>3 set çık-in

Line Drill–>Basketbol sahasında baseline’dan foul line’a koş geri dön,orta sahaya koş geri dön,karşı foul line’a koş geri dön,karşı baseline’a koş geri dön.(En fazla 25 saniyede yapılacak.25 saniyeyi geçerse 10 şınav ceza!!)–>Son tekrar

Çeviklik çabukluk ve hız için aşağıdaki antrenman biçimleri de dahil edilebilir. Bir oyuncu kişisel olarakta buradan faylanabilir hızını ve kondisyonunu artırabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir