Basketbol Dripling Fundamental


Basketbol için driplingin öneminden bahsetmeye gerek yoktur sanırım. Basketbol driplingle oynanan bir spordur. Topu bir yerden bir yere götürmeniz için ya pas atmanız gerekir yada dripling ile topu taşımanız gerekir. İyi bir oyuncu iyi bir driplige sahip olması gerekir. Bir oyuncu pivot değilse eğer topu mutlaka ve mutlaka bir noktada sürmesi gerekir.

basketbol_dripling_fundemental

Bir forvet mevkisinde olan basketbol oyuncusunu düşünelim. Bu oyuncu sadece şut atmaz yada gelen topu sadece pas ile yönlendirmez. Gerektiğinde oyun kurucu gibi olmalı gerektiğinde adam geçerek boş şutu kovalamalıdır. Düz bir şutör günümüz basketbolunda artık pek tutulmamaktadır. Ne kadar iyi bir şutör olursanız olun, ya sizi alan takım driplinginizi geliştirmenizi isteyecek yada almayacaktır. Takım sizi alırsa ve driplinginiz geliştirmezseniz oyuna girseniz bile ancak boş şutları değerlendirebilirsiniz. Basketbol artık derin savunma kurgusu üzerine oynandığından boş olmanız için sizinde dripling ile yeri geldiğinde adam eksiltmeniz gerekir.

Dripling ile ilgili daha önce çok kez makale yazdık paylaşımlarda bulunduk. Öncelikle bu makalelerimizi okumanızı tavsiye ediyoruz.

Dripling

Basketbola yeni başlayanlar için dripling drilleri

Dripling kuralları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir