Basketbolda Alan Savunması

Basketbol oyununda, bir takım hücumda her ne kadar başarılı olursa olsun, muhteşem üçlük atan oyuncuları, iyi pivotları ya da süper guard oyuncuları olsun, şayet savunmada zayıf ise savunmada ve hücumda güçlü olan bir takım karşısında pek şansı yoktur.

basketbolda_alansavunmasi

Elbette bu durumun tersi de geçerlidir. Yani savunması güçlü ancak hücumlardan boş dönen bir takım da karşılaşmalarda listenin gerilerinde kalacaktır.

Basketbol için savunma denildiğinde üç tip savunmadan bahsedilebilir. Birincisi adam adama savunmadır. Performans ve oyun içerisindeki görevlerine göre savunmada takımın her bir oyuncusu karşı takımın bir oyuncusunu tutar. Genellikle ne çok yakın ne çok uzak mesafeden yapılan bu savunmada karşı oyuncuyu paslarda ve şutlarda engelleyerek sayı alınmasını engellemek amaçlanır.

Basketbolda alan savunması denildiğinde ise durum çok daha başkadır. Adından da anlaşılacağı üzere basketbolda alan savunmasında amaç kendi potanın olduğu alanı koruyarak dolayısıyla topun fileye ulaşmasını engellemektir.

Bir üçüncü savunma çeşidi ise karma savunmadır.

Basketbolda alan savunması antremanlarda uzun süre üzerinde çalışma gerektiren bir savunma biçimidir. 1-3-1, 1-2-2 gibi sıralanan çeşitli alan savunmaları vardır. Şayet üzerinde yeterli çalışma yapılırsa çok da etkili olabilmektedir. Basketbol takımı oyuncuları arasında birbirine yardımlı ve rotasyon değişiklikleri ile mükemmel savunma yaratılabilir. Ancak bir noktadaki küçük bir aksama savunmayı kırabilir ve savunma başarısızlığa uğrar. İşte bu sebeple takımların uzun yıllar basketbolda alan savunması üzerinde çalışmaları ve deneyimlerini iyi kullanmaları ve aynı hatalara düşmemeleri gerekir.

NBA ‘de bir dönem yasaklanan basketbol alan savunması ülkemizde uzun yıllardan beri karşılaşmalarda uygulanmaktadır. Özellikle doksanlı yıllarda çok başvurulan bu oyun tarzının günümüzde zaman zaman kullanıldığı görülmektedir.

Basketbolda alan savunmasında ilk amaç karşı takımın oyununu kırmaktır. Basketbolun bir kurallar ve taktikler bütünü olduğu göze alındığında aslında bu hiç de kolay bir savunma biçimi değildir. Ayrıca basketbolda alan savunması çok hızlı hareket etmeyi gerektiren bir durumdur. Çünkü amaç bir an once kendi yarı sahana ulaşmak, görev yapacağın noktada konuşlanmak ve karşı takımın oyuncularını hücuma beklemektir. Halbuki basketbol inanılmaz hızlı ilerleyen bir spordur. Oyun başladığı anda tüm oyuncuların yerini almış olması gerekir ki bu teorikte kolay olsa da pratikte her zaman kolay olmaz. Karşı takım topu eline geçirdiği anda o kadar hızlı hücuma geçer ki oyuncular savunmada yerini alamadan sayı bile yiyebilirler; bu gayet mümkündür.

İşte tüm bu sayılan olumsuzluklar sebebiyle basketbol takımları her zaman bu savunma biçimini tercih etmezler. Elbette ki bu, karşılaşmanın hangi takımla oynanacağına, o takımın sporcularının özelliklerine ve oyun biçimlerine de bağlıdır. Öyle bir takım vardır ki basketbolda alan savunması ile potayı korumak baştan yenilmeyi kabul etmek gibi bir durumdur.

Basketbolseverlerin ortak bir paydada buluştukları bir nokta daha vardır ki o da basketbolda alan savunmasının adam adama savunmaya gore çok sıkıcı ve heyecansız kalmasıdır. Yapılacak atraksiyonların bu savunmada etkisiz bırakılabilmesi ve oldukça formal bir oyun ortaya konması heyecanı ve keyfi azaltmaktadır. Kimbilir belki de NBA’de bir dönem bu savunma çeşidinin yasaklanmasının tek sebebi, şovlara alışkın olan izleyicinin şevkinin ve zevkinin kırılmasındandır…

Konuyla alakalı şu yazıları şiddetle okumanızı tavsiye ediyoruz:
Kemal Başaran/Alan savunması ve Uygulması
Basketbolda Alan Savunması Üzerine
Alan Savunmasına Karşı Hücum Prensipleri

Basketbolda Alan Savunması Üzerine

BASKETBOL ALAN SAVUNMASI

Kuvvetli Yönleri:

*Bireysel faulleri, rakibin serbest atış denemelerini azaltır. Takımın kilit adamlarının beş faul limitini doldurmalarını önler.

*Savunma yapılan bölge küçük olduğu için, oyuncuların dikkat edecekleri hususlar azalır. Örnek olarak, bazı oyuncuların bölgenin belli bir kısmını savunmada daha etkin olabileceklerini söyleyebiliriz.

basketbolda_alan_savunmasi

*Perdeleme ve blok yapan, ayrıca açılıp kapanan bir basketbol takımına karşı kuvvetli bir savunma oluşturur.

*Oyuncular basketbol mevkilerine ve yeteneklerine göre daha iyi ribaund alabilirler ve hızlı hücum yapabilirler.

*Dışarıdan atışları zayıf olan takımlara karşı daralabilir, kuvvetli atışlara karşı da genişleyebilirler.

*Bazı oyunculara enerji tasarrufu sağlar.

*Takım içinde birliği sağlar.

*Uzun boylu ve yavaş oyuncular ( ki bunlar, adam adama oyunda zayıf kalırlar), bölge savunmasında rahatlıkla oynayabilirler.

*Saldırgan oyuncuları bölge savunması sinirlendirir. Onların hırçınlaşıp sinirlenmeleri, psikolojik bir avantaj sağlar.

*Kısa paslı oynayan takımlara ve kuvvetli ribaund alanlara karşı etkilidir.

*Kesici oyuncuların oluşumunu sağlar.

Zayıf Yönleri ise;

*Uzaktan ve açılı şut atan basketbol oyuncularına karşı etkisizdir.

*Top laybedip zamanında geri gelinmezse hızlı hücumlara karşı etkisizdir.

*Ferdi prensiplerin yıkılmasına yol açar.

*Mağlup durumda iken bu oyunu devam ettirmeye zorlanır.

*Rakip tarafından açılırsa kuvvetini kaybeder ve adam adama oynamaya zorlanır.

*İyi bir takıma karşı bütün bölgeyi aynı etkinlikle savunmak imkansızdır.

*Birçok şampiyon takımın esas savunması bu değildir.

Birkaç bilgi daha…

Her adamın her zaman için yüzü topa dönüktür. Birçok savunmalar potadan uzaklaşıp daralabilirler. Bu hücum şekillerine göre önemlidir. Daima akılda tutması gerekli bir şey denk oyunculardan kurulu takımlarda başarılı hücum yapılacağı gibi durdurulamayacak hücum ve aşılamayacak savunma yoktur. Bunun için elinizde esnek bir savunma olmalıdır ki değişik hücum şekillerine göre ayarlayabilelim.

Basketbolda Alan Savunması ile ilgi şu konularımıza göz atmanızı tavsiye ederiz:

VIDEO/2-1-2 Baskılı Alan Savunması-Zone Pressure Defense

Kemal Başaran/ Alan savunması ve uygulaması

Alan Savunmasına Karşı Hücum Prensipleri