Fast Break Hızlı Hücum Drilleri

fast break 2

Basketbol içerisinde sürat son derece önemlidir. Oyun başladığından itibaren tüm oyuncuların hem savunmaya hem de hücuma hızlı giriş yapmaları, hemen pozisyonlarını almaları gerekir.

basketbol_fast_break_hizli_hucum_drilleri

Fast Break hızlı hücum drilleri yani çalışmaları bu yönde oyuncuların daha hızlı hücuma geçmelerini sağlamaktadır.

Hücumda her basketbol oyuncusunun çok hızlı hareket etmesi ancak bu hareketi esnasında tüm sahayı, rakip oyuncuları ve takım oyuncularını, özellikle oyun kurucuyu takip etmesi gerekir. Bu özellik de zamanla kazanılacak, çalışmaya ve bol antrenmana bağlıdır.

fast break 3

Fast Break hızlı hücum drilleri daha erken yaşlarda başlanması gereken çalışmalardır. Bu driller ayrıca fast break savunması yani hızlı savunma, turnike, şut, dribbling şeklinde her antrenmanlarda seri halinde yapılmalıdır.

Pek çok hızlı hücum drili vardır ve her bir dril oyuncunun daha iyi olması, takım arkadaşları arasında uyumun sağlanması ve başarı için olmazsa olmazlardandır.

fast break 1

Hızlı hücum drilleri takım oyuncuları arasında koordinasyonu sağlaması açısından da çok önemlidir. Ne kadar hızlı pozisyon alınırsa hücum o kadar etkili olur. Savunmayı geçme anlamında da seri şekilde hücuma başlamak sayı almayı kolaylaştırır. Bu sebeple bu drillere antrenörler çok önem vermekte ve her bir drili tekrarlatmaktadırlar.

Basketbolun pek çok özelliğinin yanında hızlı ve atik bir spor olması bu çalışmaların kalitesine, sıklığına ve sonuç odaklı olmasına bağlıdır.

Şimdi bu drillerden örnek videolara bakalım:

Basketbol: Fast Break Çalışma Drilleri

Drilli uygulatmak kadar okuyabilmekte önemlidir demişti üstad… Bu yüzden drill açıklamalarını yazmaktan ziyade ‘yorum’ lama güdüsünü kullanmayı tercih ettiğimden resimleri paylaştım sadece..Bağlı kalmadan herkesin farklı görüşü ve ekleyebileceği ,yorum katabileceği bir detay çıkabilir diye…

basketbol bilgi

Fast break
Playname : 11 man fast break 2 

Fast break
Playname : 2on2 and 2on1+1 1 

Fast break
Playname : 2on2 and 2on1+1 2 

Fast break
Playname : 3-2-5 slant

Fast break
Playname : Bullets made free throw break 

Fast break
Playname : Three on two & two on one