Basketbol hakemi nasıl olunur?


BESYO mezunlarının ve basketbol hakemliği?

BESYO mezunuyla pek bı alakası yok aslında. BESYO mezunu olman senin için basketbol hakemliğinde bir avantaj. Çünkü hemen hemen her spor dalıyla ilgileniyorsun ve bir çok maç izliyorsun. Doğal olarak kurallar hakkında mevcut hakemlerin davranışları hakkında bilgi sahibi oluyorsun.

Basketbol Hakemi Nasıl Olunur?

BESYO mezunları basketbol hakemlik sınavına girerken bir avantajı olmuyor mu? Herkesle eşit mi tutuluyorsunuz?

Evet eşit tutuluyorsun; Fakat hem fiziksel açıdan hem de bilgi birikimi açısından tabi diğerlerinden genelde daha üstün olduğun için sen seçiliyorsun. Ama Türkiye Basketbol Federasyonu’nun açtığı kurslar oluyor. O kurslara başvuru yapıyorsun. Önce mevcut hakemler seni mülakata alıyor. Mülakatta başarılı olursan teorik derslere başlıyorsun.

Teorik dersler sonucunda yazılı bi sınava giriyorsun o sınavdan başarılı olman şart.

sınır hatırladığım kadarıyla 70’di. Sonra mekik koşusu dediğimiz fiziksel bir sınava giriyorsun ondan da başarılı olursan artık basketbol hakemsin demektir.

Öncelikle TC vatandaşı olman ve yüz kızartıcı bir suç işlememiş olman gerekir.Sabıkalı olmaman gerekir. Daha sonra zamanında başvuru yapıp biraz önce anlattığım sınavlardan başarılı olman gerekir tek yapman gereken bu.

Basketbol hakemleri ne kadar ücret alıyor?

Ücretlendirmesi liglere yaş gruplarına göre değişir. Örneğin özel bir basketbol turnuvasında alınan ücretle 1. lig karşılasmasında aldığın ücret tabiki aynı değildir.

Bu iş basketbolu sevmekle alakalı. Arkadaşların ve çevrenle bu iş arasında bazen seçim yapmak zorunda kalabilirsin. İşin özu bu işi sevmek ve bazen fedakar olabilmekte.

Ücretlerle ilgili olarak aklınızda bir ücret oluşması açısından şu linke bakabilirsiniz: basketbol hakem ucretleri

 

“Basketbol hakemi nasıl olunur?” için bir yorum

  1. BASKETBOL KURSLARI NERDE EĞİTİM VERMEKTEDİR.
    BİR KULÜPTE BASKETBOLCUYDUM YETERİNCE BİLGİYE SAHİP OLDUĞUMU DÜŞÜNÜYORUM.
    BANA YARDIMCI OLABİLİRMİSİNİZ.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir