Basketbol Turnike Teknikleri ve Turnike Drilleri


Turnike basketbol oyununun temel taşlarından birisidir. Bu yüzden basketbolda turnikeyi çok iyi yapmak gerekir. Basketbol turnike tekniklerini öğrenmenin yolu bol bol turnike çalışmaktır. Sizlerle paylaşacağımız bu turnike drilleri ile turnike atışınızı rahatlıkla geliştirebilirsiniz. Basketbol antrenörlerinin de takımlarında uygulayabileceği çok güzel drillerdir.

Basketbol Turnike Drilleri

Turnike tekniklerini aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz. Kaynağın ingilizce olmasına bakmayın. Kişinin göstermesi ile rahatlıkla anlayacaksınız.

Süratlı Turnike Drili

Turnike Drilleri

Çeşitli Turnike Yarışmalı Drilleri 

Bu driller turnike için eğlenceli bir antrenman driline dönmektir. Oyuncuları sıkmadan turnikelerini geliştirmiş olacaksınız.

Sağ el için turnike

Sol el için turnike

NBA oyuncusu derrick rose’ nın en güzel 10 turnikesi

Turnike’ nin doğru uygulanması için çok fazla tekrar edilmesi gerekir. Oyuncuların yarışmalar içerisinde turnikeyi bilinçaltı ile yapmasına yardımcı olunması gerekir. Oyuncu turnike adımlarını ve hangi elle atacağını alışkanlık edinene kadar öncelikle kısa bir öğretim ve doğrudan uygulama ile turnike çalışmalarına başlanır. Oyuncu durumu kavradıktan sonra oyuncuları zorlamayacak küçük çaplı yarışmalar yapılır. Ancak yarışma doğru turnike atma üzerine olmalıdır. Bu yarışmalar yapılırken oyuncuların turnike atışından soğumamasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Söz konusu bu söylediklerimiz basketbol giriş seviyesindeki altyapı oyuncuları için geçerlidir. Turnikeyi atabilen oyuncular için konumuzda yeteri kadar drill mevcuttur. Driller, Bu oyuncuların maç içerisinde daha yüzdeli turnike atması için drillerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir