BASKETBOL DÖNÜŞ HAREKETLERİ

Dönüş hareketi, bir basketbol oyuncusunun sahip olması gereken en önemli temel vasıflardan biridir. Savunma oyuncularından kurtulmak, takım arkadaşlarınıza pas vermek, bir dönme hareketi veya yarı dönme hareketi yapmak için çeşitli dönüşler kullanırsınız.Bir rakibi kendi hücum alanında perdelemek veya engellemek için bir dönüş yapmak zorundasınız.

Çabuk ve kontrol altında durma hareketi, iyi bire bir bir basketbol oyuncusu için vazgeçilmez bir unsurdur. Bir dribling sonunda şut kullanmak isteyeceksiniz, fakat eğer zamanında nasıl durulacağını ve dümdüz havaya nasıl çıkılacağını bilmiyorsanız kendinize boşluk yaratamazsınız. Veya bir pas alırken iki dönüş ayağınızın olmasını isteyeceğiniz çok zaman olacak. Bunu yapabilirseniz bu gibi durumlarda nasıl etkili olacağınıza dair doğru kararlar verebilirsiniz.

Önden ve tersten dönüşler, basketbolde kullanılan iki tip dönüştür. Önden dönüş hareketi, sizi potaya yakın tutar.Fakat tersten dönüş hareketi görevinizi daa uzun izlemenizi ve topu daha iyi korumanızı sağlar.

basketbol-donus-hareketleri

Sıçrayarak durma hareketi ihtiyacınız olduğunda size bu iki dönüş ayapını verir. Adımla durma hareketi, herhangi bir savunma oyuncusunun sizi şut atmaktan alıkoymasını zorlaştırarak çabuk dribling yapmanızı, ani şekilde durmanızı ve bir harekette jump-shot atmanızı sağlar.

Topun ikili sıkıştırmadan korunması dönüş hareketleri ve olası pas açısını bulup takım arkadaşınıza pas aktarmanızla maksimum derecede riskin azaltılması anlamına gelir. Öğrenmiş olduğunuz temellerin top elden çıkmadan dribling yapmanızı, durmanızı ve dönmenizi gerektiren bir çok uygulamayı en iyi şekilde yapabiliyor olmanız gerekliliğinin de altını çizelim.

Örnek bir önden dönüş çalışması:

Her bir oyuncu, sahanın her yerinde kontrollü dribling yapsın. Coach, ”önden dönüş” dediğinde her bir oyuncu, sıçrayarak dursun ve önden dönüş yapsın. ”Git” demesi üzerine oyuncular tekrar driblinge başlasın. Yada oyuncular, önden dönüş talimatını beklerken dönerek dribling gibi top sürme hareketleri de yapabilir.

Kemal BAŞARAN

Basketbol Antrenörü

BASKETBOLDA TEMEL PAS ÇEŞİTLERİ

Göğüs Pası

Yastıkları(ayaları değil) kullanarak ellerinizi basketbol topunun her iki tarafında kap şekine getirin. Baş parmaklarınız yukarıyı göstersin ve ayalar topa baksın. Topu göğüs seviyesinde tutun. İleri adım atarak her iki bilekle topu itip alıcının göğsüne doğru paslayın. Sonunda baş parmaklarınız aşağıyı göstermeli ve ayalar dışarı bakmalıdır. Alıcı, eline gelene kadar basketbol topunu izleyerek almak için pasa doğru adım atın.

Sektirme Pası

Göğüs pası kurallarını takip edin fakat alıcının göğsünü hedeflemek yerine zeminde sizinle alıcı arasındaki bir noktayı hedefleyin. Bu zıplatma noktasında top, alıcının bel çizgisi ile göğsü arasına isabet etmelidir.

basketbolda-pas-cesitleri

Kafa Üstü Pası

Topu, dirsekler bükük, ön kollar zemine dik ve üst kollar zemine paralel olacak şekilde hafifçe başınızın üzerinde tutun. Topu, her iki elinizi kap şekline getirerek, topun her bir tarafında fakat hafifçe arkasında bir el olacak şekilde tutun. Topu fırlatmaktan sonra hafif bir bilek hareketiyle topa fiske vurun. Pası gönderirken kollarınızı ileri doğru getirin. Sonunda baş parmaklarınız alıcıya doğru ve ayalarınız da dışa doğru olmalıdır.

Tek Elle Göğüs Pası

Elleriniz yastıklarını kullanarak bir elinizi topun bir tarafına ve diğerini de topun arkasına yerleştirin. Dirsekler bükük bir şekilde topu elinizle arkasından itin. Bunu takip edin, böylece sonunda her iki kolunuz da tam olarak uzanmış olacaktır.

Tek Elle Sektirme Pası

Tek elle sektirme pas, tam olarak tek elle göğüs pası gibi gönderilir. Zemin üzerinde bir nokta tutun, böylece pas alıcının bel ile göğüs arasında bir yerlere ulaşacaktır.

Kafa Üstünden Çıkış Pası

Daha önce tarif edilen kafa üstü(fiske) pası ile kafa üstünden çıkış pası arasındaki farklar birkaç tanedir. Birincisi topu, dirsekte neredeyse hiç bükülme olmadan tam olarak başınızın üzerinde tutun. İkincisi, paso göndermeye hazırlanırken topu arkadan başınıza doğru getirin. Üçüncüsü, topu fırlatırken kollarınızı şiddetli bir şekilde öne doğru getirerek pasınızı kuvvetli hale getirin. Mesafe, ne kadar şiddetli fırkatmanız gerektiğini belirler. Atışınızı tamamlarken bileklerinizi itin.

Baseball Pası

Vücudunuzu yanlara alıcıya döndürün. Her iki elinizi de topun üstünde tutarak topu, kulağınızın yan gerisine çekin. Eğer sağ elle atıyorsanız sol elinizi topun altında ve sağ elinizi topun arkasında tutun. Sol el, topu dengede tutar ve sağ el de güven verir. Pası gönderirken sol elinizi indirin ve baseball atışı yapar gibi topu fırlatın. Fırlatan elinizi dümdüz ileri götürün. Fırlatan eliniz üzerinde bir bükülme olmasın, çünkü bu şekilde eğti bir top gönderilir. Topu bıraktığınızda sol ayağınız ile ileri doğru adım atarak takip edin.

Kemal BAŞARAN

Basketbol Antrenörü

[schema type=”book” url=”http://www.basketbol4.com/basketbolda-temel-pas-cesitleri.html” name=”Basketbolda Pas Çeşitleri” description=”Basketbolda Pas Çeşitleri” author=”Kemal Başaran” publisher=”Hıdır Çelik” pubdate=”2012-12-25″ ]