Polymetric Antrenman-Polymetric Antrenman Çeşitleri

Pliometrik Antrenman Metodunun Genç Atletlere Uygulanması Esnasinda Dikkate Alinması Gereken Unsurlar

Pliometrik, latince kökenli olup, “plyo”+”metrics” yani ölçülebilir artis anlamina gelmektedir. Pliometrik, kasin mümkün olan en kisa zamanda makimum kuvvete erismesini saglayan egzersizler olarak tanimlanmaktadir. Baska bir degisle, pliometrik antrenmanlar kisa bir zaman içinde, kuvvetli bir hareket üretmek için eksantrik kasilmadan konsantrik kasilmaya geçerken kasin hizli gerilmesini içeren direnç antrenmanlaridir. Kuvvetli kas kasilmasina cevap olarak hizli, dinamik yüklenme veya içerilen kasta gerilim egzersizleri olarak da tanimlanan pliometrik, gücü arttirici ve reaktif patlayici kuvvet üreten sürat ve kuvvet karisimi olan egzersizler ya da drillerdir. Elit atletik performans için gerekli olan fizyolojik degisimi saglamak amaciyla yapilan ve maksimal kuvvet gerektiren yogun egzersiz olarak tanimlanan pliometrik antrenmanin amaci kosarken ya da siçrarken yer ile olan kontakt süresini olabildigince azaltmaktir.

Yere düsüsle birlikte quadriceps kas grubu uzar ve gerilir. Bag dokularda ve tendonlarda da bir gerilme meydana gelir. Böylece potansiyel elastik enerji ortaya çikar. Ayni sekilde çapraz köprülerde de potansiyel elastik enerji ortaya çikar. Bu enerji, eksantrik kasilma esnasinda depolanir ve konsantrik kasilmaya geçilirken yerçekimi kuvvetinden de yararlanilarak büyük bir güç açiga çikar. Eger konsantrik kasilma, eksantrik kasilmayi hemen takip etmezse potansiyel enerji kaybi meydana gelir. Bunun nedeni, potansiyel enerjinin yaklasik 5m/sn’lik süre boyunca korunabilmesidir. Bu yüzden konsantrik kasilmaya geçis süresi çok kisa olmalidir. Yani pliometrik antrenmanda yükseklikten düsüldügü anda tekrar siçramak, yere temas süresini çok kisa tutmak gerekir. Eksantrik kasilmanin konsantrik kasilmaya dönüsmesi islemine amortizasyon denir.

Pliometrik antrenmani ilk olarak 1970’lerin baslarinda Dogu Blogu ülkeleri atletizm, cimnastik ve halter branslarinda kullanmislardir. Daha sonralari, 1975’de Amerikali bir atletizm antrenörü olan Fred Wilt tarafindan kullanilmistir. Pliometrik antrenman 1970’lerin sonlari – 1980’lerin baslarinda voleybol, basketbol,futbol gibi diger branslarda kullanilmaya baslanmistir.

Pliometrik’in Fizyolojisi

Pliometrik antrenmanin fizyolojisini incelemeden önce, kas fizyolojisini incelendiginde ekstrafuzal lifler ve intrafuzal lifler olmak üzere kasi olusturan iki çesit kas lifi görülür.

a) Ekstrafuzal Lifler: Bu lifler kasin kasilmasini, rahatlamasini ve uzamasini saglayan yapilar olan miyofibrilleri içerir. Miyofibriller çesitli bantlardan olusur ve bu bantlar arasindaki bölüme sarkomer denir. Sarkomer aktin ve miyozin proteinlerini içerir. Ekstrafuzal lifler beyinden kimyasal reaksiyona sebep olan sinir iletisini alirlar. Bu reaksiyon miyozindeki çarpraz köprülerin aktin ve miyozin miyofilamentlerinin geçisine izin vererek birbirlerinin üzerinden kaymalarini saglar. Böylece kas lifi kisalir ya da kasilir.

b) Intrafuzal Lifler: Kas igcikleri olarak da adlandirilan intrafuzal lifler ekstrafuzal liflere paralel sekilde bulunurlar. Kastaki temel strech reseptörleridir. Kasta bir gerginlik oldugu zaman kas igcikleri beyinden strech refleksi baslatmak için mesaj alirlar.

Pliometrik’in fizyolojisi eksentrik yüklenme, amortizasyon evresi ve konsentrik kasilma evresi olmak üzere üç önemli evreden olusur.

Birinci Evre: Kasin elastik elementlerinin gerilimiyle potansiyel elastik enerji kasta toplanir. Bu enerji eksantrik kasilma esnasinda depolanir ve konsentrik kasilmaya geçerken yerçekimi kuvvetinden de yararlanilarak büyük bir güç açiga çikar.

Ikinci Evre: Amortizasyon evresidir. Amortizasyon evresi ne kadar kisa olursa depolanan elastik enerji maksimum olarak kullanilir. Eger konsantrik kasilma eksantrik kasilmayi hemen takip etmezse potansiyel enerji kaybedilebilir. Bu yüzden, pliometrik çalismada bir yükseklikten asagiya düsüs esnasinda yere düser düsmez hemen siçramak, yere fazla temas etmemek amortizasyon süresini kisaltabilir.

Üçüncü Evre: Kas eksentrik yüklenme sirasinda kas igciklerini atesleyen hizli bir uzama gösterir. Bu agonist ekstrafuzal liflerin kasilmasiyla sonuçlanir, yani kasin konsentrik kasilmasi olusur. Bu evrede daha hizli kas gerilimi daha fazla konsentrik kasilma olusturmaktadir.

KASILMA ÇESITLERI

Dört temel kasilma türü vardir. Bunlar izotonik kasilma, izometrik kasilma, eksantrik kasilma, izokinetik kasilmadir.

Izotonik (dinamik veya konsantrik) Kasilma: Kontraktil element kisalirken, elastiki element bir düzen içerisinde belli bir gerilimi ve uzunlugu korur. Ancak kasin tümünde bir kisalma meydana gelir. (örnegin, dumbel kaldirma hareketi)

Izometrik (statik) Kasilma: Gerilim artar fakat kasin uzunlugunda bir degisiklik olmaz. Iç ve dis kuvetler birbirine esittir. (örnegin duvari itme hareketi)

Eksantrik Kasilma: Gerilim artarken kasda uzama meydan gelir. (örnegin tepeden asagiya inme hareketi)

Izokinetik Kasilma: Tekrar eden bir hareket esnasindaki eszamanli kasilmadir. (örnegin serbest stil yüzmede kulaç hareketi.)

PLIOMETRIK ANTRENMAN ÇESITLERI

Iki çesit pliometrik antrenman vardir. Bunlar alt ekstremite için siçrama egzersizleri ile üst ekstremite için siçrama egzersizleri olarak adlandirilir.

Alt Ekstremite Egzersizleri

• Yerinde siçrama ( jumps in place) : Sporcu oldugu yerde siçrar ve ayni noktaya düser. Bu egzersizler düsük siddette yapilan ve amortizasyon süresini kisaltma uyarisini gelistirmeyi amaçlayan egzersizlerdir.

• Ayakta siçrama (standing jumps) : Maksimum eforla yatay ve dikey dogrularak yapilan egzersizlerdir.

• Çok yönlü atlama ve siçramalar (multiple hops and jumps): Durarak siçramayla ayakta siçramanin kombinasyonu olan bu egzersizler 30 metreden az mesafede yapilir. Bu egzersizin en ileri sekli kasa drilleridir.

• Sekmeler (bounds) : Adim uzunlugu ve sikligini gelistiren egzersizlerdir. 30 metreden fazla mesafelerde yapilir.

• Kasa Drilleri (box drills) : Çok yönlü atlama ve siçramalar ile derinlik siçramalarinin kombinasyonudur. Egzersizin siddeti kasa yüksekligine göre ayarlanir.

• Derinlik Siçramalari (depth jumps) : Belirli yükseklikteki bir kasadan yere düsüs ve hemen ardindan yine yüksek kasaya siçrayis yapilir. Derinlik siçramalari sporcunun hizini ve gücünü arttiran egzersizlerdir.

Derinlik Siçramalarinda Yüksekligin Belirlenmesi: Öncelikli olarak sprocunun oldugu yerde, squat pozisyonunda adim almadan çikabildigi kadar yukari siçramasi istenir ve sonra sporcunun ulastigi yükseklik belirlenir. Daha sonra sporcu 45 cm’lik kasadan asagi atlar ve tekrar çikabildigi kadar yüksege siçrayark ilk denemede elde ettigi skora ulasmaya çalisir. Eger ayni skora basarili bir sekilde ulasirsa daha yüksek bir kasaya geçer ve yeni kasanin yüksekligi bir öncekinden 15 cm yüksek olur. Yeni kasa yüksekliginde islem tekrarlanir. Bu sayede sporcunun derinlik siçramasi için maksimum yüksekligi saptanir. Ancak eger sporcu 45 cm’lik ilk yükseklikte basarisiz olursa, bu durum sporcunun kassal gücünün yetersiz oldugunun ve derinlik siçramasina henüz hazir olmadiginin bir göstergesi olur.