Basketbol Oyunları – İyi bir antrenör olmak için..

Basketbol oyunları dediğimiz zaman aklınıza flash oyun siteleri veya diğer oyun sitelerindeki oyunlar aklınıza gelmektedir. Ancak bahsedeceğimiz bu tür oyunlar olmayacaktır. Bizim bahsedeceğimiz basketbol eğitim oyunları olacak. Bu oyunlar daha çok altyapıdaki çocuklara basketbol antrenmanlarını sıkılmadan yapmalarını sağlayan bir basketbol eğitim tekniğidir.

Çocuklara eğitim verirken basketbol oyunları diye belirttiğimiz zaman çocuğun basketbola bir antrenman olarak bakmasını engellemiş olacağız. Bu bir oyun diye hitap etmemiz bile çok şeyi değiştirir. Bir antrenörün aynı zamanda bilinçaltına hitap etmesi gerekir. Sadece basketbol bilgisi bir basketbol antrenörünün iyi bir hoca olduğunu ifade etmez.

basketbol_oyunlari

Basketbol oyunlarından bahsetmeyeceğiz. Bahsetmek istediğimiz iyi bir antrenörün bu tür ince ayrıntılara dikkat etmesi olacaktır. İyi bir antrenör her bir detaydan haberdar olmalı ve sadece teknik konular üzerine bilgili olmaması gerekir. Oyuncu psikolojisi diye öğrenilen derslerde yetersiz kalacaktır. Bir antrenör sadece öğretilenlerle kendisini sınırlamaması gerekir. İyi bir antrenör kendisini her zaman bireysel anlamda geliştirmeye çalışması gerekir.

Antrenörler basketbol maçlarını izlemeli

Antrenörler bunu zaten yapıyor  nerden çıktı bu? Antrenör basketbol maçını izlerken aynı zamanda izlediği maçtaki takım hocalarınıda dikkatlice izlemesi gerekir. Oyunculara maç içerisinde nasıl motive etmeye çalıştığını, nasıl taktik verdiğini gözlemlemesi gerekir.

Bir iki şeyden bahsettik sadece bu yazıya burada nokta koyuyoruz. Ne demek istediğimizi anladığınızı düşünüyoruz. Daha fazla kelime kalabalığı yapmadan makalemize burada son veriyoruz.

Saygılarımızla.

Basketbol ayakkabıları

Basketbol ayakkabıları diğer sporlar içerisinde en karizmatik olanlarıdır. Bu nedenleri sıralarsak;

  • Basketbol oyununun en çok Amerika’da olup dünyanın en sportif ayakkabı markalarının (Adidas, Nike, Rebook vb.) markalarının Amerika içerisinde büyük bir rekabet göstermesi ve bu pazarı birbirlerine kaptırmak istememesi.
  • Geniş olup ayak bileğini sarması.
  • Yerden yüksek olması.
  • Basketbol oyunu bir salon oyunu için tabanının futbol ve diğer çim oyunlarına göre düz olması. Bu sayede ayakkabı çivisi gerektirmediğinden daha güzel bir görünüm elde eder.

Bu listelediğimiz özelliklerin yanında basketbol oyunu çok çekişmeli paralelinde zorlu bir oyun olduğundan basketbol ayakkabıları dayanıklı bir yapıya sahip olmak zorundadırlar. Her ne kadar çim üzerinde oynanması da sürekli dur / kalk yapan oyuncular yere süper bir basınç uygulayarak zıplarlar. Kişinin kendisinin sırf 100+ kilo olduğunu düşündüğümüzde yerden 1 metre yüksekliğe sıçrıması için yere yaptığı basıncı siz düşünün.

Bazı basketbol ayakkabı modelleri

basketbolbilgi_nba_takimi_ayakkabilari

basketbol_ayakkabilari

Basketbol ayakkabı serileri

Basketbol ayakkabı firmaları özellikle Nba oyuncularına özel ayakkabı serileri oluştururlar. Bu seriler çoğunlukla NBA içerisinde popüler olan oyunculara (Kobe, LeBron, Shaq, Rose, vb..) yapılır.

Kobe 8

Kobe Bryant Nike firması sponsorluğunda çalışmaktadır. Kobe Bryant için hazırlanan son seri Kobe 8’dir.  Kobe Bryant ayakkabılarının en çok konuşulan özelliği bileksiz oluşudur.

kobe_bryant_8 (4)

Kobe 8 serisi içerisinden tanıtılan bir ayakkabı.

http://www.youtube.com/watch?v=z5iAA713xSU

Lebron 11

lebron_11

Lebron 11 hakkında Nike firmasının hazırladığı videoda ayakkabının özeliklerinden bahsediyor (İng).

Basketbol ayakkabı önerisi

Basketbol ayakkabasını gerçekten basketbol oynamak için alıyorsanız (Şeklini/tarzını göz ardı etmek amacıyla) dikkat etmeniz gereken nokta sizin oyuncu profilinizdir. Yani siz basketbol içerisinde hangi posizyonda/mevkide oynuyorsunuz. En çok yaptınız/uyguladığınız işlem hangisi? Şut atmak mı, pota içerisine girip sayı elde etmek mi yoksa oyun kuruculuğu yapmak mı?

Eğer pota altından sayı bulan bir oyuncu posizyonunuz varsa dayanıklı ve zıplamanıza yardımcı olacak bir ayakkabı modeli seçmeniz sizin açınızdan daha yararlı olacaktır. Eğer ki oyun kurucu posizyonundaysanız kaymayan bir ayakkabı seçmelisiniz. Son olarak guard posizyonu için ayağı iyi kavrayan hafif bir ayakkabı seçmelisiniz. Buna göre ayakkabı modeli aramalısınız.