İYİ BİR BASKETBOLCU NASIL OLUNUR?

 Basketbolun özellikle daha çok küçük yaşlardan itibaren en sevilen spor dallarından biri olmasının en önemli sebebi hızlı, zevkli ve kurallara dayanan kaliteli bir oyun olmasındandır. Bu sebeple çocuklar ilkokul çağlarında basketbol kulüplerine yazılarak ileride iyi bir basketbol oyuncusu olma hayalini kurarlar.

Ancak bir gerçek var ki her kulüp alt takımından yetişen iyi bir basketbolcu olamaz veya kendini geliştirme yolunu bulamaz .Bunun pek çok sebebi olsa da en öneli sebebi kişinin kendini yeterince bu spora verememesidir. Her şeyde olduğu gibi azim, istemek, yeterli seviyede hırs, çok çalışmak ve biraz da şans iyi bir basketbolcu olmak şarttır. Tabi bunların yanı sıra fiziksel özellikler ve kondisyon da önemlidir.

Basketbolun takım oyunu olması da önemli bir kriterdir. Takım arkadaşını iyi tanımak iyi bir gözlemden geçer. Ve arkadaşlarını tanımadan bir takım olmak zordur. Gözlem yeteneği de geliştirilebilecek bir şeydir. Ayrıca takım ruhu paylaşmayı da getirir. Paylaşım olmadan yine takım olunamaz.

Her fırsatta büyük takımların maçlarını izlemek, başarılı basketbolcuları takip etmek, hatalardan ders, doğrulardan feyz almak iyi bir basketbolcu olmanın gerekliliklerindendir.

Basketbol hakemi nasıl olunur?

BESYO mezunlarının ve basketbol hakemliği?

BESYO mezunuyla pek bı alakası yok aslında. BESYO mezunu olman senin için basketbol hakemliğinde bir avantaj. Çünkü hemen hemen her spor dalıyla ilgileniyorsun ve bir çok maç izliyorsun. Doğal olarak kurallar hakkında mevcut hakemlerin davranışları hakkında bilgi sahibi oluyorsun.

Basketbol Hakemi Nasıl Olunur?

BESYO mezunları basketbol hakemlik sınavına girerken bir avantajı olmuyor mu? Herkesle eşit mi tutuluyorsunuz?

Evet eşit tutuluyorsun; Fakat hem fiziksel açıdan hem de bilgi birikimi açısından tabi diğerlerinden genelde daha üstün olduğun için sen seçiliyorsun. Ama Türkiye Basketbol Federasyonu’nun açtığı kurslar oluyor. O kurslara başvuru yapıyorsun. Önce mevcut hakemler seni mülakata alıyor. Mülakatta başarılı olursan teorik derslere başlıyorsun.

Teorik dersler sonucunda yazılı bi sınava giriyorsun o sınavdan başarılı olman şart.

sınır hatırladığım kadarıyla 70’di. Sonra mekik koşusu dediğimiz fiziksel bir sınava giriyorsun ondan da başarılı olursan artık basketbol hakemsin demektir.

Öncelikle TC vatandaşı olman ve yüz kızartıcı bir suç işlememiş olman gerekir.Sabıkalı olmaman gerekir. Daha sonra zamanında başvuru yapıp biraz önce anlattığım sınavlardan başarılı olman gerekir tek yapman gereken bu.

Basketbol hakemleri ne kadar ücret alıyor?

Ücretlendirmesi liglere yaş gruplarına göre değişir. Örneğin özel bir basketbol turnuvasında alınan ücretle 1. lig karşılasmasında aldığın ücret tabiki aynı değildir.

Bu iş basketbolu sevmekle alakalı. Arkadaşların ve çevrenle bu iş arasında bazen seçim yapmak zorunda kalabilirsin. İşin özu bu işi sevmek ve bazen fedakar olabilmekte.

Ücretlerle ilgili olarak aklınızda bir ücret oluşması açısından şu linke bakabilirsiniz: basketbol hakem ucretleri