Basketbolda Savunma İlkeleri – Basketbol Savunma Prensipleri

Basketbolda savunma ilkelerini bildiğiniz zaman basketbol oyununda daha kaliteli savunma yapacaksınız. Öncelikle teorik bilginizi tamamlamanız lazımki fiziki çalışmaları bir mantık çerçevesinde yapın. Binlerce savunma çalışması vardır ancak takıma doğru bilgiyi adapte edemektikten sonra sadece söylenenler bir komut şeklinde uygulanır. Bir antrenman öncesinde antrenmanın amacını ve neden yapıldığını anlatan bir konuşma yapılması gerekir.(Bu editörümüzün şahsi görüşüdür.) Basketbol savunması çalıştırıyorsanız basketbolda savunma ilkelerinden bahsetmeniz gerekir. Bu yüzden söylemeliyim ki basketbol takım savunmasında basketbolda savunma ilkelerinin yeri çok önemlidir.

Basketbolda savunma Okumaya devam et “Basketbolda Savunma İlkeleri – Basketbol Savunma Prensipleri”

Basketbol Man to Man

Basketbolda man to man kavramı oldukça önemlidir. Man to Man nedir öncelikle onu tanımlayalım.

Basketbol için Man to Man Nedir?

Man to Man türkçe karşılığı adam adama demektir. Basketbol içinde adam adama savunma veya hücum için kullanılan bir tanımdır. Adam adama yapılan savunma günümüz basketbol oyununda çok etkili bir sistemdir. Man to Man için bir çok set vardır.

Man to man offence setleri için şu linklere tıklayabilirsiniz:

basketbolda_man_to_man

İlki ingilizce olması sizi zorlayabilir ancak diagramlara bakarak büyük çoğunluğunu anlayabilirsiniz. Hatta bu diagramlardan anladığınız kadarıyla kendi setinizi oluşturabilirsiniz.

http://www.basketbol4.com/man-to-man-offence-setleri.html

İkincisi türkçe açıklamalı diagram şemalı bir man to man örneğidir.

http://www.basketbol4.com/man-to-man-offence-seti.html

Baskılı adam adama savunma hakkında şu makalemizi okuyun:

http://www.basketbol4.com/basketbol-egitim/basketbolda-baskili-savunma-nasil-yapilir

Tam saha adam adama savunma için ise şu makalemizi okuyun:

http://www.basketbol4.com/tam-saha-adam-adama-baskili-savunma.html

Man to man dediğimiz zaman man to man prensiplerinden haberdar olmamız gerekir. Bunlar nelerdir basitçe anlatalım.

1. Topa her zaman baskı yapılmalıdır. Toplu oyuncunun potaya yaklaşmasına izin verilmemeli sürekli baskı altında bırakılması gerekir.

2. Pasa baskı yapın. Bu şu demektir: Pas yapılacak noktalar bellidir ve bu kanalların kapatılması gerekir. Günümüz basketbolunda pas etkili bir silah olmuştur. Sürekli pas yapılması savunma yapan takımın şaşırmasına ve dağılmasına sebep olur. Rahat pas yapılmasına izin verilmemelidir.

3. Ribaundu kaptırmayın. Savunmanın ödülü ribaunddur. Doğru yapılan bir savunma sonucu kaptırılan ribaund takımın savunma direncini yitirir. Onun için rakip takımın uzun oyuncularını potadan uzak tutmaya çalışın.

4. Perdelemelere takılmamak veya perdelemelerden çabuk kurtulmak gerekir. Perdelemeden sonra oyuncuyu hemen yakalamak önemlidir.

5. Yardımlı savunma olmazsa olmaz diyebileceğiz şeylerdendir. Her zaman yardımın en yakın gelebilecek ve en hızlı yerine gidebilecek yerden gelmesi için çalışılması gerekir.