Basketbol Man to Man

Basketbolda man to man kavramı oldukça önemlidir. Man to Man nedir öncelikle onu tanımlayalım.

Basketbol için Man to Man Nedir?

Man to Man türkçe karşılığı adam adama demektir. Basketbol içinde adam adama savunma veya hücum için kullanılan bir tanımdır. Adam adama yapılan savunma günümüz basketbol oyununda çok etkili bir sistemdir. Man to Man için bir çok set vardır.

Man to man offence setleri için şu linklere tıklayabilirsiniz:

basketbolda_man_to_man

İlki ingilizce olması sizi zorlayabilir ancak diagramlara bakarak büyük çoğunluğunu anlayabilirsiniz. Hatta bu diagramlardan anladığınız kadarıyla kendi setinizi oluşturabilirsiniz.

http://www.basketbol4.com/man-to-man-offence-setleri.html

İkincisi türkçe açıklamalı diagram şemalı bir man to man örneğidir.

http://www.basketbol4.com/man-to-man-offence-seti.html

Baskılı adam adama savunma hakkında şu makalemizi okuyun:

http://www.basketbol4.com/basketbol-egitim/basketbolda-baskili-savunma-nasil-yapilir

Tam saha adam adama savunma için ise şu makalemizi okuyun:

http://www.basketbol4.com/tam-saha-adam-adama-baskili-savunma.html

Man to man dediğimiz zaman man to man prensiplerinden haberdar olmamız gerekir. Bunlar nelerdir basitçe anlatalım.

1. Topa her zaman baskı yapılmalıdır. Toplu oyuncunun potaya yaklaşmasına izin verilmemeli sürekli baskı altında bırakılması gerekir.

2. Pasa baskı yapın. Bu şu demektir: Pas yapılacak noktalar bellidir ve bu kanalların kapatılması gerekir. Günümüz basketbolunda pas etkili bir silah olmuştur. Sürekli pas yapılması savunma yapan takımın şaşırmasına ve dağılmasına sebep olur. Rahat pas yapılmasına izin verilmemelidir.

3. Ribaundu kaptırmayın. Savunmanın ödülü ribaunddur. Doğru yapılan bir savunma sonucu kaptırılan ribaund takımın savunma direncini yitirir. Onun için rakip takımın uzun oyuncularını potadan uzak tutmaya çalışın.

4. Perdelemelere takılmamak veya perdelemelerden çabuk kurtulmak gerekir. Perdelemeden sonra oyuncuyu hemen yakalamak önemlidir.

5. Yardımlı savunma olmazsa olmaz diyebileceğiz şeylerdendir. Her zaman yardımın en yakın gelebilecek ve en hızlı yerine gidebilecek yerden gelmesi için çalışılması gerekir.

Topsuz Oyuncuyu Savunma

Topsuz Oyuncuyu Savunma

Savunma oyuncusu topsuz hücum oyuncusunun toptan uzaklığı oranında içeriye gömülür. Savunma oyuncusu hem topu hem de topsuz hücum oyuncusunu görebilecek bir pozisyon almalıdır. Bu duruşla pas yolu pas yolu önlenir, yardımlaşma önlenir, yardımlaşma kolaylaşır ve içeriye dalan oyuncuların top alması önlenebilir.

Pota yakınlarında topsuz hücum oyuncusunu savunan oyuncu daima topla pota arasındadır. Genellikle pivot ve post oyuncuları yandan savunulur, ancak adam adama savunmanın uygulanış biçimine göre önden ve arkadan da savunulabilir.

* Savunma temel duruşta olmalı, vücut dik, ayaklar dizlerden iyice bükük ve ağırlığı hafifçe öne doğru vermelidir.

* Eğer rakip bir oyun kurucuysa, takım arkadaşlarının topu ona vermesini mümkün olduğu kadar zorlaştırmak için ona yakın olmalıdır.

* Hücum oyuncusunda top olmadığı zamanlarda perdeleme oyununa yakalanmamak için iletişim halinde olunmalıdır.

* Hücum oyuncusunun çembere yakın yerde almasına engel olunmalıdır.

* Hücum oyuncusunun çembere doğru yaptığı hareketler esnasında pas almasına engel olunmalıdır ve bu durumda oldukça yakın olunmalıdır.

* Savunma oyuncusu devamlı hareket halinde ve dikkatli olmalıdır.