BASKILI SAVUNMALAR ÜZERİNE

Baskılı savunmalar günümüzün en etkili savunma türlerinden olup, geniş bir uygulama alanı bulmaktadır. Baskılı savunma, hücumun organizasyonunu başlangıcından itibaren yoğun bir savunma ile bozmayı ve rahatsız etmeyi amaç edinir.

Basketbol için Baskılı savunma uygulayabilmek için sürat, reaksiyon yeteneği, kondisyon ve oyuncular arasında iyi bir iş birliği ön koşuldur. Bu nedenle baskılı savunmaları belli oyun devrelerinde uygulamakta yarar vardır. Genelde şu durumlarda uygulanır;

manset2

*Oyunun son dakikalarında sayı farkını azaltmak ya da çoğaltmak için,

*Rakibin etkili set oyununu dağıtmak için,

*Oyuncuların bireysel yeteneklerinden tam yararlanmamak için.

Baskılı savunmaların bir diğer kuvvetli yönü psikolojik baskıdır. Kondisyon yetersizliği, fazla faul yapma tehlikesi ve en ufak hatanın rakibi çok kolay sayıya ulaştırması ise bu basketbol savunma türünün zayıf yönleridir.

BASKILI ADAM ADAMA SAVUNMA

Her basketbol oyuncusu belirli ya da en yakınındaki oyuncudan sorumludur.

Baskı genellikle tam saha boyunca uygulanır. Hangi oyuncu geçilirse çok çabuk geriye koşarak arkadaşlarına yardımcı olmalıdır.

Bazı temel kurallar:

*Henüz top sürmemiş olan oyuncu uygun mesafe bırakılarak savunulur.

*Top sürekli kenarlara itilmeye çalışılır.

*Top süren basketbol oyuncu etkisiz alanlarda durdurulur ve ikili sıkıştırma uygulanır.

*İkili sıkıştırmalarda diğer oyuncular geriye çekilir ve hatalı topları çelmeye çalışır.

*Tam sahada, 3/4 sahada ve yarım sahada uygulanır.

BASKILI BÖLGE SAVUNMASI

Baskılı bölge savunması değişik temel dizilişleri ile tam saha, 3/4 sahada ya da yarım sahadan itibaren uygulanan bir savunma türüdür. Genelde bölge savunmasının temel ilkelerini içerir. Bu savunmanın genel amacı, rakip oyuncuları psikolojik baskı altında tutup, hatalı top kullanmalarını sağlamak ve hücum oyuncularının dengesiz, erken ve dikkatsiz şut kullanmalarını sağlamak olmalıdır.

Baskılı bölge savunmasını uygularken dikkat edilmesi gereken temel ilkeleri şöyle sıralayabiliriz:

*Her oyuncunun sorumlu olduğu bir alan vardır.

*Öndeki oyuncular mücadeleci ve çabuk, arkadakiler ise oyunu iyi takip eden ve uzun pasları kesebilen oyuncular olmalıdır.

*Tüm oyuncular her an ikili sıkıştırmalara hazır olmalı ve boşlukları kademeli olarak doldurmalıdır.

*Rakip oyuncu topla kendi sahasında durduğunda ve topu henüz elinden çıkarmadan ikili sıkıştırma başlamalı ve diğer oyuncular pas yönlerini doldurmalıdır.

*Kolları ve elleri yukarıda hareketli tutarak hücum oyuncularını uzun bombeli ve yerden paslara zorlamalıdır.

*İkili sıkıştırmalarda gereksiz basketbol faulu yapmaktan kaçınmalıdır.

*Toplu oyuncuya karşı çok yakın, topsuz oyunculara karşı ise pas uzaklığına göre gömülü savunma ilkeleri uygulanmalıdır.

Kuvvetli Yönleri

*Mücadele arzusu ve coşkunluk kazandırır.

*Rakibin uzun boy avantajını asgariye indirir.

*Hızlı hücum için olumlu ortam yaratır.

*Başarılı uygulandığında rakip dağılır.

*Oyuncuların bireysel yeteneklerinden en iyi biçimde yararlanılır.

*Süratli ve kondüsyonlu takımın oyun gücünü arttırır.

*Takımın form düzeyini yükseltir.

Zayıf Yönleri

*Faul yapma olasılığı yüksektir.

*Çok iyi kondüsyonu öngörür.

*Oyuncuların eş değerlerde ya da buna yakın olması gerekir.

*Savunma anlayışının ve isteğinin takımca benimsenmesi zorunludur.

*Basketbol oyuncuları arasında çok iyi bir işbirliği gerekir.

*En ufak hatalarda dahi kolay sayı yenir.

*Topun ön sahaya çabuk geçmesi halinde çok etkisiz kalır.

*Savunma ribaundu zor alınır.

Çok yorucu bir savunma türüdür.

Baskılı bölge savunmasının bir çok temel dizilişi vardır. Bu temel dizilişleri şöyle sıralayabiliriz:

*2-2-1 Baskılı bölge savunması

*2-1-2 Baskılı bölge savunması

*1-2-2 Baskılı bölge savunması

*1-3-1 Baskılı bölge savunması

1-2-1-1 Baskılı bölge savunması

*3-2 Baskılı bölge savunması

*2-3 Baskılı bölge savunması

*3-1-1 Baskılı bölge savunması

2-2-1 Full Court Zone Press (Çizimli)

2-2-1 Full Court Zone Press

Basketbolun en önemli parçalarının başında gelen savunma ve savunma çeşitliliklerinden biri olan 2-2-1 tam saha baskılı alan savunması ve savunma esnasında yapılacak olan varyasyonlar , kaymalar çizimde ve anlatımda ifade edilmiştir.

x1 ile x2 ön sahada rakibin top getirecek oyuncularına baskılı müdafaa yaparlar.X3 ve x4 ise yine rakip sahanın biraz önünde olası yapılması gereken yardımlara hazır şekilde savunma duruşundadırlar.X5 ise savunduğumuz potanın tepe noktasında arkadaşlarına konuşarak yönlenmelerini sağlamak için pozisyonunu almıştır ve ayrıca savunma yapmaya hazır konumdadır.

2.şekilimizde ise hücum oyuncularının olası duruş noktalarına göre almamız gereken savunma şekilleri vardır.Tam saha baskılı bu alan savunmasında eğer rakip takım dip çizgiden top çıkarıyorsa savunmamız baskılı ve top ile adam arasında olacak şekilde gerçekleşmelidir.

Şekil 3′de top rakip 1 numaraya atıldığında X2′nin rakip 1 numaranın koşu yoluna girecek şekilde pozisyon alması gerekliliği.X5′in rakip 3 numarasının boş koşusunu durdurmak üzere karşısına çıkması gerektiği,X3′ün X1 numaraya yardım etmek sureti ile yerinde kaldığı,X4′ün ise kendi sahasına biraz daha yaklaşıp olası atılacak ters pas aralarına yada yardım savunmasına gitmek için pozisyon aldığını görüyorsunuz.

4.şeklimizde rakip 1 numara pası 2 numaraya attığını varsayalım.Bu durumda x2 hemen 2 numaranın savunmasına gidecek x1 x2 nin şekil 3 de ki konumuna düşecek,x4 x2 ye olası yardım müdafası için pozisyon alacak x3 ise kendi ortasahasının arkasında bir önce ki şekilde x4 ün yaptığı gibi olası pas aralarına veya yardım savunması için hazır bekleyecek pozisyonu alacaktır.

Rakip 1 pası 2 numaraya değil top sürebilen özelliğe sahip topu çıkaran 4 numaraya verirse sistem şekil 4 deki gibi işleyecek ve pozisyonlar alınacak yalnız bu sefer Rakip 2 bizim potamıza daha yakın olacağı için top hangi tarafa atılırsa o bölgede ikili sıkıştırmalar gerçekleştirilecektir.

Şekil 6 ‘da 4 numaranın hücumun başlangıcında topu 1 numaraya değilde 2 numaraya pas olarak verdiğini düşünelim.Bu pozisyonda x1 hemen top çıkaran 4 numarayı,x2 pası alan 2 numarayı,x3 ise rakip 1 numarayı savunma yaparak karşılarlar.X4 rakip dördün pas açısına girip baskı yaparken x5 ise rakip 3 numaraya gerektiği takdirde atılacak kross pasın arasına girmek için pozisyon alır.

Rakip 1 pası orta sahaya yakın duran 2 numaraya atarsa burada hemen x1 ve x2 nin ikili sıkıştırma ile topu durdurması gerekliliği esastır.Diğer savunma oyuncuların durması gerektiği nokta ise gösterilmiştir.

8.ci seçenekte ise rakip 1 numaranın top sürmesi halinde orta sahanın köşesinde X1 ve X3 ikili sıkıştırma yapar.X5,x3′ün boşalttığı kulvara,x4 x5′in boşalttığı alana,x2 ise x4′ün savunma alanında yerini alarak savunma rotasyonunu gerçekleştirirler.

Rakip 1 bu top sürme esnasında ters tarafa yani 2 numaraya pas atarsa yerleşim 8.diagramda ki yerleşimin tam tersi olacaktır.

Pas 1 numaradan 3 numaraya atıldığını varsayarsak.x2 ile x4 ikili sıkıştırma yaparlar.x1 ile x3 kendi tepe noktalarına gelip yardım savunmasında pozisyon alırlar.X5 ise ilk konumunda ki yerine geçer ve savunma rotasyonları böylelikle gerçekleşmiş olur.