BASKETBOLDA KOMBİNE SAVUNMA

Bu sistem normal olan savunma sistemlerinin değiştirilmiş bir şeklidir. Bir kısım basketbol oyuncuları adam adama savunma, geri kalanları da bölge savunması yapacağı için bu sistem, her iki savunma sisteminin unsurlarını içeren bir savunma sitemidir.

Basketbol Kombine Savunma İlkeleri

Basketbolda Kombine Savunma

a) Rakip takımın sonuca etki edecek derecede yetenekli bir oyuncuya sahip olması (çok iyi bir oyun kurucu, çok iyi bir pivot veya çok iyi bir şutöre sahip olması). Bu durumda 4-1 oynanması tavsiye olunur.

b) Rakip takımın, bütün oyuncuları ile rotasyon sistemini tatbik etmesi. Bu durumda da rakip takımın oyun kurucusu adam adama savunma ile tutulmalı, diğer dört oyuncu bölge savunması yapmalıdır.

c) Rakip takımın çok iyi iki oyuncuya sahip olması, diğerlerinin vasat seviyede bulunması. Bu durumda 3-2 oynanması tavsiye edilir. İki oyuncu ile rakip takımın iki oyuncusu tutulut ve geride üçgen çeklinde bölge savunması yapılır. Bu suretle rakip takımın iyi kalitede bir üçüncü oyuncusu da durdurulmuş olur. Zira bu oyuncu iki iyi oyuncudan çıkaracağı paslara muhtaçtır. Ancak bu iki oyuncu adamn adama savunma ile engellenmiştir.

d) Rakip takımın bir oyuncusu zayıf diğerleri tehlikeli ise, bu durumda dört kuvvetli oyuncu adam adama marke edilir, beşinci oyuncu rakip takımın zayıf oyuncusunu serbest bırakarak bir libero görevi yapar ve rakip savunmasında bir boşluk yakalamaya çalışır. bu durum 1-4 sistemidir.

Kombine savunmasının hangi sistemi tatbik ederek edelim, savunmanın ana unsurlarından birisi, rakip oyuncuyu iki oyuncu ile marke etmek olacaktır. Genellikle dribling yapmak zorunda olan oyun kurucular bu savunmaya karşı çok hassastır. Oyuncu sayı durumuna girip ele topu aldığı zaman daima iki kişi ile savunulacaktır.

Kimbine savunmalarda dikkat edilecek noktalardan bir diğeri de perdelemeye karşı mücadele etmek. Hücum eden takım, adam adama savunulan oyuncusunu perdeleme ile kurtarmak ve onun sayı yapmasını sağlamak isteyecektir.

Eğer perdeleme çok iyi şut atan bir oyuncu için şut alanı içinde yapılacak olursa savunma oyuncusu perde üzerine gitmelidir. Bu durumda hem kendi adımını tutmuş olur ve hem de diğer oyuncuları topa gitmek suretiyle ona yardımcı olurlar.

Kemal BAŞARAN

Basketbol Antrenörü

Savunma ile ilgili aşağıdaki makalelerimizi okumanızı tavsiye ediyoruz:

Box and 1 Kombine Savunma

Box and 1 Kombine Savunma

box_and_11

Coaches call this a “box and 1” because thats what it is.The #1 player chases the ball on the perimeter,while the rest form a box around the lane and basically stay there.
Each coach does things a little different,so another coach may have a different idea on a box and 1 zone defense.This is a good rebounding defense.

box_and_12

if the 1 passes to the 2,then it will look about like this.The 1 puts pressure on the ball at all times.Now you do have a option here,you can have your 2 player pressure the ball and the 1 player replace her in the `box`.You can do the same on the opposite wing,the 3 and 1 can switch.

box_and_13

in frame 3,lets say the offense tryes a skip pass to the other wing,the 3 picks off the pass,if possible.

box_and_14

say the 2 passed to the 3 after the 3 cut across the lane,the 1 would closeout and the box would shift over to cover that area of the floor.Notice the 3 and 4 allways stay in lane here,never going past the basket.

box_and_15

here,the 2 and 4 cover the lane,never going past the basket.

1-If the offensive low post player[the 4]gets theball,have the 5 and 4 sandwich him in,doubleteam him.Anytime a low post player gets the ball,try doubleteaming them.

2-Never give up the baseline

3-have your defense funnel the offense into the middle of the defenders,thats where all your help is.

4-allways keep at least 2 players in the lane ,protecting it.

Kaynak: POTAFORUM