Basketbolda Toplu Kondisyon Drilleri

Basketbolda kondisyon, basketbolcunun kariyeri ve sağlığı için önemlidir. Kondisyonu yeterli düzeyde olmayan bir oyuncu kendisini zorladığında sakatlık riski oluşabilmektedir. Aynı şekilde kondisyonu yetersiz bir basketbol oyuncusu maçlarda yeteri kadar süre alamaz ve maç içerisinde yeteneklerini sergileyemez.

basketbolda_Toplu_kondisyon_drilleri

Basketbol kondisyon drilleri ile basketbol oyuncusuna kondisyon yüklersiniz. Basketbol kondisyon drilleri topla yapılırsa hem daha verimli olur hemde oyuncuya topla daha iyi oynaması adapte edilir.

Her sporda antrenmana fundamental çalışmaları ile başlanır.  Bu antrenmanlar bittikten sonra oyunculara kondisyon yüklenir. Ağırlık çalışmalar hız sürat çalışmaları bunun yanında sıçrama çalışmaları ayak hızlandırma çalışmaları gibi…

Kondisyon çalışmaları turnuvaya, lige yada herhangi bir maça yakınsa yapılmamalıdır. Oyuncuyu bu şekilde yorduğunuz zaman basketbol maçına ve maçlarına yorgun başlamasına sebep olacaktır.

Şimdi sıra geldi bu drillere. Video ve çizimli driller ile anlatacağımız basketbol toplu kondisyon drilerini takımlarınızda uygulayabilir ve verimli sonuçlar elde edebilirsiniz.

 Tip Transition Drill Videosu

Videoda izlediğiniz iki takım sıraya girer ve tip yapar. Basketbol antrenörünün başla demesiyle top kimdeyse onun takımı karşı potaya hücum yapar. Diğer takımda savunmaya koşar. Bu drill 4-5 defa tekrarlanır.

11 Adam Fast Break Drili

1
1
2
2

Aralıksız olarak iki potayada üçe iki olacak şekilde hızlı hücum var hücumlar yapılır.

Savunma Biçimi:

2 savunmacı basketbol oyuncusundan arkada kalan oyuncu forvete giderken önde olan basketbol oyuncusu onun boşluğunu doldururken pas arasına girecektir. Savunmacı oyunculardan ribaundu alan oyuncu kimse kenardaki diğer iki oyuncudan birine pas verir. Pası verdiği kişiyle birlikte diğer oyuncuda dahil olup karşı potadaki 2 savunmacıya karşı hızlı hücum yapılır.  Daha sonra o potada da aynı sistem devam eder ve dril bu şekilde devam eder.

2′ ye 2 ve 2 ye 1+1 Drili

basketbol fast break
1
2
2

1 numaradaki oyuncu 2 numaraya pasını verip hızla 3 numaraya close out savunması için gider. Bununla birlikte aynı zamanda 2 numara 3 numaraya pası verir aynı şekilde 4 numaraya close out savunması yapmaya gider.  3 numaradaki kişi 4 numaraya pası verdiğinde düzen şu şekilde olur:

3 ve 4 numaradaki basketbol oyuncuları hücumda olur.

1 ve 2 numaradaki basketbol oyuncuları ise savunmada olurlar.

Düzen bu şekilde iki takım oluşturduktan sonra 2′ ye 2 maç başlar.

Hücum yapan takımda basketbol topu en son kimdeyse(sayı atmış olabilir, topu kaptırmış olabilir) o oyuncu doğrudan savunmaya koşar. Savunma yapan diğer takım ise hızlı hücum yaparak 2′ ye 1′ i yakalamaya çalışırlar.  Tek başına savunmaya koşan kişinin takım arkadaşı ise dip çizgiye dokunup  2′ ye 1 kalan takım arkadaşına hızla yetişmeye çalışır. Eğer rakip takım sayı elde etmemişse veya topu kaptırmamışsa 2′ ye 2 mücadele devam eder.

Swiss 3 on 3 converting

3 on 2 transition
1

Bı drillde minimum basketbol oyuncu sayısı 10′ dur. 3′ er li iki takım oluştururlur ve diğer basketbol oyuncuları köşelerde dururlar. Rotasyon hücum ve savunma olacak biçimdedir.

Numaraları daire içinde olan takım üzerinde x yazan takıma karşı hücuma çıkar. Oyun sayı olana kadar veya top dışarı çıkana kadar oyun devam edecektir.

 

2
2

x ile belirtilmiş takımdaki hangi oyuncu ribaundu almışsa, sayı sonrasında veya herhangi bir yolla topa sahip olan savunmacı köşelerdeki  x4 ve x5 ile beraber bir takım olup karşıdaki çembere hücuma giderken başlangıçtaki hücumcular hızlı bir şekilde hücum yapılan potaya koşarak savunma yaparlar.  İlk başta savunma yapan oyunculardan topa sahip olmayan diğer iki oyuncu köşelere çekilir.

Bu dril gelinen bu sahada da değişmeden standart bir şekilde uygulanır. Düzen bu sefer çember ile belirtilmiş 05 ve 04 ile uygulanıp yukardaki gibi aynı şekilde devam eder.

9 Oyuncu 1 Top Drili

Kurallar

  1. Oyun 2 dk 30 saniye sürer.
  2. Söz konusu süre içerisinde 20-32 arası turnike atmaya çalışmalıdır.
  3. 1 dripling hakkı ve 2 pas hakkı vardır.
1
1

1 numara yarı sahaya ortasına gelmeden 2 numaraya pas atar.

2
2

Gördüğünüz gibi 2 numara 3 numaraya pası atıyor. (Diagramlarda kesik çizgi pası ifade eder.)

3 numaraya turnikeye gider ve turnikeyi bırakır. Bu sırada 1 ve numaralar üçlük çizgisinde ve içerisinde bulunurlar.

3
3

3 numara turnikeyi attıktan sonra düzen  bu şekilde olur ve 4 numara önce ribaundu alır daha sonra 5 numaraya pası verir.(Dikkat edilmesi gereken nokta 5 numara yarı sahayı geçmeden mutlaka pası almalıdır.)

6 numara kendi tarafından karşı potaya doğru hızla gider. Potaya yaklaştığında veya uygun olduğu durumda pası verir, 6 numara turnikeyi atar. 4 ve 5 aynı şekilde 3 sayı içerisinde bekler bekleyen takım ise hücuma başlar.

9 oyuncu 1 top drili 4
4

Birazda video ile devam edelim. Aşağıdaki videolar paslı kondisyon drilleridir. Yani hem pas yeteneğini geliştirir hemde kondisyon kazandırır.

Conditioning

1
1

Çizimdeki gibi 3 oyuncu pota altında olacak şekildedir.

Elinde top olan bir basketbol antrenörü sağ veya sol tarafa bekler.

Basketbol antrenörünün işareti ile 3 oyuncu deparla karşıdaki dip çizgiye elle dokunurlar.

2
2

Daha sonra bu düzende olurlar. Koç sağ veya sol tarafta şekildeki noktada olur. Top diye bağırır ve topu orta sağaya doğru yerden yuvarlar.

3
3

Topu alan oyuncu 1′ e 2 hücuma gider. 2 kişi ona savunma yapar.

Bu diagramda bir hata mevcut. Top ikide gösteriliyor ancak 3 te olması lazım.

4
4

3 numara sayı yapmaya çalışır, şutunu veya turnikesini attıktan sonra kendiside dahil diğer iki oyuncuyla birlikte ribaundu almaya çalışır.

56
5

Ribaunt alındığında 3 numara ribaundu almışsa eğer bırakır diğer sağ veya sol köşeye gider. Burdan karşı sahaya doğru depara kalkar. 1 ve 2 numara tam saha bire bir oynar. 3 numara ise oyuna dahil olmaz ancak bunlarla birlikte saha kenarından koşar.

4 Dakika Tempolu Turnike

Drilde oyuncuların ve koçların dizilimi:

Tempolu Turnike
Tempolu Turnike

4 dakika süren bu çalışmanın yarısında yani 2. dakikadan sonra oyuncular diğer sahaya geçer ve sol turnike ile devam eder.

Orta sahada 2 basketbol antrenörü bulunur. İkise sahanın farklı yönlerine bakar. Biri diğer yarı sahaya bakarken diğeri diğer yarı sahaya bakar.

Dril başlarken 7 ve 8 numaranın önünde  2 oyuncuda da top vardır.

Faul çizgisinin birbirine göre ters köşede olan 2 oyuncu bulunur. 1 ve 2 numaradaki oyunculara bakın bunlarda birbirine göre ters durumdadır.

Drilin Başlaması:

Her iki taraftada öndeki toplu oyuncu pası kendi tarafındaki antrenöre atar.

Daha sonra antrenörün olduğu bölgeye depar atar, pası alır.

Pasın takriben alınacağı yer
Pasın takriben alınacağı yer (Mavi kareler)

Pası alan oyuncular pası faul çizigisinde oyunculara atar. sağ karedeki 1 numaraya atar,  sol karedeki 2 numaraya atar. Kendine yakın faul çizigisindeki oyuncuya atarlar yani.

Antrnörler pası verdikten sonra sonraki sıralardaki sonraki oyuncular antrenöre pası vererek devam ederler.

Pası verdikten sonra deparla tekrar pas almak için turnikeye koşarlar. Pası alır ve turnikeyi atarlar.

Turnike pası
Turnike pası

Ribaundu en arkadaki topsuz oyuncular alır. Dril böyle devam eder.

Basketbol Paslı Kondisyon Drilleri

Beşli Örme-Beşli Örme dönüş 3’e 2 fastbreak drili

basketbol besli orme

 

Aşağıdaki videoda nasıl yapıldığını izleyebilirsiniz.

11 Adam 3′ e 2 Devamlı Fast Break Drili

3' e 2 fast break drili
3′ e 2 fast break drili

Diziliş bu şekildedir.

5-6-7 ve 1 ve 2 ‘ ye karşı fast break oynayarak başlanılır. (alttaki diagram)

3' e 2 fast break drili
3′ e 2 fast break drili

1 numara topu süren kişiyi tutar. 2 numara pas kime verilmişse ona gider. 1 numara pastan sonra pas arası için 2 numaranın yerine doğru gider.

Şut atıldıktan sonra oyuncular ribaundu kovalar. Topu alan oyuncu sağ ve solda duran 3 veya 4 numaralı oyunculardan birine fast break pası atılır.

Pası kim almışsa ortadan dripling ile devam eder. Diğer oyuncu bir kanattan, ribaundu alıp pası veren kişide diğer kanattan fast breaka giderler.

Dril bu şekilde devam eder.

Basketbol Toplu Kondisyon Drili(Video)