Basketbol Çabukluk Antrenman Programları

Basketbolda çabukluk antrenman programları ile oyunculara çabukluk kazandırabilirsiniz. Basketbol oyuncularının çabuk ve hızlı olması her zaman birer avantajdır. Ağır kalan bir takım her ve oyuncuları rakip için çok yenmesi çok basit bir takım olacaktır. Basketbol takımlarında olmazsa olmaz çabukluktur. Oyunculara çabukluk kazandırılması gerekir.

Baskebol Çabukluk Antrenman Programları Okumaya devam et “Basketbol Çabukluk Antrenman Programları”

Basketbolda Hız Nasıl Artırılır?

Basketbol hız her mevki için çok önemli olmasa da yeri geldiğinde her mevkide önemli olabilmektedir. Bildiğiniz üzere oyun kurucuların hepsi hızlı olmak zorundadır. Ağır ve hantal bir basketbol oyun kurucusu iseniz iyi bir takımda oynamanız mümkün olmayabilir. Ancak belirli koşullarda sizi sahaya sürerler, eğer başka çok üstün yetenekleriniz varsa.

basketbolda_hiz_nasil_artirilir

Diğer basketbol mevkileri için düşündüğümüz zaman; örneğin bir pivotun topu aldıktan sonra kendisini savunan bir pivota karşı ayaklarının hızlı olması gerekir ki onu geçerek sayı elde etsin. Örnek videoya bakarsanız ne demek istediğimizi çok iyi anlayacaksınız:

Videonun başından itibaren 2, 3, 4 ve  5. smaçlara bakmanız yeterlidir. Amare Stoudemire  gibi bir pivot olmasanız da ayaklarınızın hızlı olması hantal olmamanız sizi her zaman cazip bir basketbol oyuncusu kılar.

İşin birde sağlık boyutuna bakalım. Eğer hızlı bir basketbol oyuncusu olmak isteyip çalışmalar yapıyorsanız genel anlamda ayak hızlandırma üzerine çalışacaksınız demektir. Bunun yanında dripling çalışmaları ile devam edeceksinizdir. Ayak hızlandırma çalışmaları yaparken dikkat etmeniz gereken basketbolda en sık rastlanan sağlık sorunu bilek sakatlıklarıdır. Eğer bir çalışma yapacaksanız öncelikle iyi bir ısınma süreci geçirmelisiniz. Eklemlerinizi antrenmana hazır duruma getirmeli, antrenmandan önce ve sonrasında açma germe hareketleri yapmalısınız.

Şimdi sırada basketbolda hız artırmak için yapılabilecek çalışmalar. Aşağıdaki eğitim videolarını izleyerek hızlandırma çalışmaları yapabilirsiniz. İyi seyirler ve iyi çalışmalar.

Basketbol topuyla ayak hızlandırma drilleri

Basketbol Sürat Antrenmanları