MESSİNA’NIN (TRANSİTİON DEFENCE) GEÇİŞ SAVUNMASI İLE İLGİLİ VERDİĞİ SEMİNERDEN

Antrenmanlarının büyük kısmını savunma çalışmalarına ayırmayan takım kalmadı. Ancak bu sürenin büyük bölümü sadece yarı saha çalışmaları ile geçiyor.

Genellikle tam saha savunma çalışmaları çok yorucu olduğu için tercih edilmez. Ve genelde takımlar rakipleri kendi sahalarında karşılarlar.

Eğer hücum düzeninizin balansı bozuksa, her an hızlı hücumdan sayı yiyebilirsiniz. Bu nedenle hücum düzenlerimizi uygularken özellikle atış sırasında bu tehlikeyi göz önüne alarak hazırlık yapmanız gerekir.

Bu hazırlıkların en önemli parçası, hücum ribaunduna sokacağınız oyuncu sayısına karar vermekle başlar. Bazı coachlar iki bazıları ise üç oyuncusunu ribaunda sokar. Bazıları ise bunu önemsemez.

Geri koşular sırasında sahayı görebilmek için ciddi çalışmalar yapmak ve oyuncuları bu konu da sürekli uyarmak gereklidir.

Topu durdurmak tartışmasız olarak hızlı hücumu durdurmanın en önemli parçasıdır. Çok hızlı oynayan takımlar karşısında zaman zaman dengesiz yakalanabiliriz ancak topu şut menziline girmeden durdurmak birinci amacımız olmalı.

Topun karşısında olan oyuncu dışındakiler önce boyalı bölgeye girmeli.

Hücum ivme yakaladığı için geride topu karşılamak önemli bir hatadır, topa baskı yapılmadığı için kolay bir pas kolay bir atışa imkân verir.

Diğer yandan topa yapılan baskı kolaylıkla geçilebilir, bu nedenle arkadaki oyuncu içeri dalış yapacak hücumun yolunu kapatacak yerde durmalıdır.

Bu oyuncu kesinlikle pota altına koşmamalıdır, bulunduğu konum hücum oyuncusunu içeri girmekten vaz geçirebildiği gibi trailer dediğimiz uzun oyuncunun geleceği yer olmalıdır.

Bu durumda rakibin içeri dalışı sırasında faul yapmamak çok önemlidir.

CEM AKDAĞ

 

Guard Pivot

Antrenörlüğe başladığım dönemlerde yazmış olduğum ve bugün halen geçerliliğini koruyan bir yazı.

Oyuncu pozisyonlarının önemi her zaman tartışılan bir konudur. Bazı antrenörler “Çabuk yolla kazanan bir takım istiyorsan, becerikli bir pivot bul “derken, bazıları da becerikli bir guard ın takımı şampiyonluğa taşıyacağı iddia ederler.

Hangi pozisyon sizin için daha önemlidir? Açıkçası ben guard diyenlerdenim. Avrupa’da yeni gelen 24 saniye kuralı, Amerika’da ilk uygulanmaya başladığında, guardların işlerinin zorluğu konusunda birçok şey yazıldı çizildi. Örneğin; Yüksek tempoda ve baskı altında topu taşımak, hızlı hücumlarda zamanında doğru pasları verebilmek, hücumları organize etmek, düzenlerden sayı çıkmazsa kişisel gayretlerle sayı yaratmak ve savunmanın en önünde baskı yaparak rakibi yıldırmak.

Bakın o yılların ünlü guard ı Magic Johnson 1989 yılında yaptığı bir söyleşide, bu konu hakkında neler söylüyor; ”Ben sahada takımın koçu gibiyim, bu pozisyon diğerlerinden çok farklı, bir kere oyunu çok iyi bilemelisiniz ve oyun içinde sürekli olarak bir öğrenci gibi olmalısınız. Takım arkadaşlarınızın nerede olduğunu, onların başarılı olduğu atışları öğrenmeli, nasıl pasları daha kolay alabileceklerini hangilerini alamayacaklarını önceden tespit etmelisiniz. Tempoyu ne zaman artırıp ne zaman yavaşlatmak gerektiğini bilmeli ve ona göre ayarlamalısınız. Birçok insan bunları anlamıyor ve bizleri topla oynamayı seven ve sadece topu taşıyan oyuncular olarak görüyor, halbuki yukarıda saydığım faktörlerin yarısı bile çok fazla dayanıklılık gerektirmektedir. Bu işleri yaparken vücudunuz ile birlikte kafanız da yorulur, geçen yıl sakatlandığımda benim yerime guard lık yapan Cooper, bana “48 dakika bu pozisyonda oynadıktan sonra senin yaptığın işin zorluğunu anladım” demişti.

Yine aynı yıl ,henüz bir tane şampiyonluk yüzüğü takmamış olan M.Jordan guard pozisyonuna kaydırılıp, yıllar sonra takımını doğu finaline taşıdıktan sonra yapılan söyleşide; “Guard pozisyonunda kafaca daha çok yoruluyorsun. Ancak bu tecrübe ile sahanın diğer taraflarında neler olduğuna dair bilgi sahibi oluyorsunuz. Bununla birlikte tek yönlü oyuncu olmaktan kurtuluyorsun ”demişti.

Aynı yıl 34 sayı ve 11 asist ile en iyi guard istatistiklerine sahip olan Jordan, sürekli olarak fiziksel ve mental yorgunluktan bahsederek, yerinden memnun olmadığını dile getiriyordu.Daha sonra “kırk dakika olmasa bile beni bu pozisyonda görebilirsiniz, şampiyon olmak için her yerde oynarım demişti” ve dediğini yaptı ,bu pozisyonda oynayarak üst üste şampiyonluklar kazandı.

Bu iki efsanenin guard pozisyonu hakkındaki düşüncelerinden sonra kararı size bırakıyorum….

CEM AKDAĞ