KISA GUARDLAR

Başka bir bakış açısı ile Kısa bir guard yazısı :

Basketbol ile ilgilenenlere ve basketbol oynayan genç arkadaslara

1 numaralı oyuncu sahadaki coach olacak

O, oyun akışının sağlıklı olmasından öncelikle sorumlu olan oyuncudur

Coach’un göremediklerini, isteyipte dile getiremediklerini ( bu çoğu kez olur – basketbolu kitapdan oğrenip antrenörluk yapanlarda sıklıkla olur ) sezebilmeli, oyun bilgisi üst düzeyde olmalı,

Gerek kendi takımının gerekse rakip takımın analizini iyi yapabilmeli, takımında kim nerede, nasıl aktif oynar,kime nerede ,nasıl,ne zaman ve hangi pas çeşidini kullanarak pas vereceğini iyi bilir , pas açı , mesafe , sürat ve bunların aralarındaki ilişkileri bilmenin yanında pasın elden çıkış hızı hakkında da bilgilidir, driblingi mutlaka bir amaç için yapar,boylece oyun akışına maksimum katkı sağlar.

rakip takımın saha içi davranış modellerinden yararlanarak, sayıya giden yolları bulmayı veya savunmada oyunun nasıl yönlendirilmesi gerektiğini iyi bilir.

Antrenörler zihinsel zenginlik yaratacak yolları bularak teknik taktikten once psikolojik faktörleri ön plana alacak tarzda çalışma yaparlarsa oyuncularının özgüven gelişimine katkı sağlarlar böylece, hem kendilerine ,hem oyuncularına hem de Türk basketbolüne buyuk fayda sağlarlar. Bakış açımızı değiştirmek zorundayız. Rekabetçi düşünce esiri olmayın.Bu sizi kazanma kaybetme eksenine hapseder, o zaman da önünüzü göremezsiniz. Rekabet üstü olmak kavramını öne alın.

rekabet üstü olmak için rakibe gerek yoktur tek rakip sensin . GÜN DÜNDEN İYİ OLMALIDIR düşüncesini sahiplenin .İyi bir point guardın yetişmesi fundamental bilgilerinin gerektiği gibi öğretilmesinin yanında bu faktörler ile yakından ilgilidir.

HURŞİT BAYTOK

Konuyla ilgili aşağıdaki yazıyı okumanız faydalı olacaktır:

Basketbolda Guard

Lider Antrenör / Hurşit Baytok

Antrenörün takım lideri olduğunu göz önüne alacak olursak ki öyledir, görevi, iletişim denen güçlü silahı kullanarak, oyuncuların yaptıkları işle ilgili motivasyonlarını en üst düzeye taşıyacak yaklaşımları sergilemek olmalıdır.

Sisteminizin başarısı için bu konuda (zihinsel ve duygusal anlamda güçlü olmaları için) oyuncularınıza aşağıda sayılan şek,lde davranarak yardımcı olabilirsiniz.

– Kusurlarından öte potansiyellerine odaklanın, hata bulmak kolaydır, önemli olan fiziksel problemi (hataları) zihinsel hale getirmemektir. Oyuncu bu durumda hatadan ders almak yerine hata ile boğuşmaya başlar ki bu onun performansını tam anlamı ile sergilemesinin önündeki en önemli engeldir. Bunun önüne geçmek için ise kişilşği değil hareketi yargılamayı öğrenin. Eğer bu şekilde davranırsanız bu tavrınız onları başaramama ve kendilerini yetersiz görme duygusu ile başedebilecek şekilde düşünmeye itecektir. Onun için oyuncularınızın iyi yaptıkları hareketi yani bardağın dolu tarafını daha çok görmeye çalışın.

– Takdir edin… İnsanlar uzun süre bir arada çalıştıklarında karşılarındaki insanların çabalarını sıradan bir şeymiş gibi görmek eğilimindedirler. Siz de bu yanılgıya düşmeyin. En ufak bir çabayı dahi takdir etmeyi becerin. Bu sayede onun öz güven gelişimine olumlu katkı yapacağınızın bilincinde olun.

– Otorite ile yol gösterin, güç kullanarak değil. Güç alınır satılı, otorite ise kazanılır, o senin bilgin ve karakterinin düzgün oluşu ile ilgilidir. Onun için onlara saygı duyun, onlar da size saygı duysunlar.

– Paylaşın… Bu bir takım oyunudur, her türlü neticeyi paylaşmayı bilin.

– Sevgi üretimin en büyük tetikleyicisidir. Üretimin başlangıç noktasıdır. Onları sevin ve bunun kalbinizden gelmesi gerektiğini bilin, oyuncunuzu, çocuğunuzu ve köpeğinizi aldatamazsınız.