BASKETBOLCU ENERJİ İHTİYACINI NEREDEN KARŞILAR?


Basketbol sporu aynen hentbol, futbol, tenis, vovelbol gibi hem anaerobik hem de aerobik sistemin kullanıldığı yüksek yoğunluktaki oyun bölümlerinden oluşmaktadır. Aralıklı spor da diyebileceğimiz basketbolda dönme, sıçrama, ani koşu, yüksek hız, sprint düşme tarzı yüksek şiddetli yapılan hareketlerden dolayı, basketbol oyuncusunun yüksek fiziksel özelliklere sahip olması gerekir.

Önemli bir konu olması sebebiyle bu konuda oldukça uzun çalışmalar yapılmıştır. Oyuncunun maç sırasında toplanan kas ve kan örnekleri değerlendirmeye tutulmuş, kalp hızı kayıtları alınmış ve hemen hemen her müsabakada aerobik yükün yüksek olduğu; oyun devreleri arasında ise anaerobik enerji kaybının çok yüksek olduğu sonucuna varılmıştır.

Basketbol maçında her bir oyuncu süratli şekilde pek çok hareket yapar. Ayrıca kısa mesafede pek çok koşu da gerçekleştiren sporcular hem savunma hem de hücumda oldukça hızlı ve seri olmak zorundadırlar. Bu esnada çok büyük enerji kaybı yaşayan vücut, karşılaşmanın genelinde hem aerobik hem de anaerobik sisteme ihtiyaç duyar.

Basketbol sporunun %80′i anaerobik, %20′si aerobik olarak kabul edilir. En az 40 dakika süren maçta toplam enerji ihtiyacına bakılırsa sürekli bir değişim gözlenir. Yani yanlış bilinenenin aksine basketbol oyuncusunun anaerobik gücü çok daha önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir