BASKETBOLDA CİRCUİT ÇALIŞMALARI


Circuit çalışmaları yani dairesel antrenman teknikleri, 1953 yılında İngiltere’nin Leeds Üniversitesi’nde görev yapan iki araştırmacı tarafından geliştirilmiştir.

Basketbol oyuncuları için circuit çalışmaları oldukça faydalıdır. Basketbol becerilerini desteklemek için kullanacakları bu teknikle aerobik enerji üretim sistemlerini harekete geçirecek ve kaslarını kuvvetlendireceklerdir.

Bu çalışma sistemi, ağırlık çalışmaları ile Aerobik kapasitenin birlikte yapıldığı teknik olarak da özetlenebilir. Belirli bir program dahilinde, az ara ya da hiç ara vermeden arka arkaya yapılan setleri içeren circuit çalışmaları, ihtiyaç duyulan set kadar tekrar etmektedir.

Nabızın hiç aşağıya düşürülmemei amaçlanan bu teknikte, ağrılık çalışmaları ile kaslar geliştirilmekte ve nabız düşmediğinden aerobik sistemde sürekli devrede olmaktadır.

Set, tekrar sayısı, tur sayısı profesyonel bir kişi tarafından programlanmalı ve takip edilmelidir.

Circuit çalışmaları, çok çeşitli hareketlerden oluşur. Basketbolcular için yapılacak olan circuit programında, bu sporun ihtiyaç duyduğu kas gruplarının çalıştırılmasına öncelik verilmesi gerekir.

Örneğin yerde zıplama hareketi gibi…

Aerobik hareketler;

1. Yüzme
2. Bisiklet
3.Koşu
4. İp atlamak
5. Eliptik bisiklet
6. Merdiven tırmanmak
7.Kürek

Ağırlık hareketleri;

1. Olduğu yerde zıplama
2. Mekik
3. Ters mekik
4. Lunge
5. Şınav
6. Barfiks
7. Diğer tüm aletli ağırlık hareketleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir