Basketbolda Guard Nedir? Nasıl Olunur?


Basketbol oyununda sahada iki guard görev yapar; biri point guard diğeri ise shooting guard.

basketbolda_guard_nasil_olunur

Point guard oyun kurucu anlamına gelir ki takımı hücumda organize eden kişi demektir. Genelde takım sporlarında bu görevi üstlenen oyuncuya point guard denmektedir. Top takıma geçtiğinde genellikle ilk olarak basketbol potasının altından bu oyuncuya verilir. O da kontrolü ele alarak rakip potaya doğru ilerler. Her oyuncunun önemi ayrı olsa da takımın beyni kesinlikle oyun kurucudur.  Hücum başladıktan sonra oyunun planını yapar, takım oyuncularına işaretle bu planı bildirir ve ilerler. Ayrıca drive ve asist yapma görevini de üstlenir.

Başarılı bir basketbol point guardın göstergesi asist ile top kaybının oranıdır da denilebilir. Bu oran iki ile üç arasında ise iyi performans, üçün üstü ise çok iyi bir performans şayet ikinin altında ise kötü bir performans olarak değerlendirilir.

Dünyanın en iyi basketbol point guard oyuncusu olarak ESPN’nin yaptığı ankete göre Magic Johnson’dır.  Bu başarılı oyuncunun geçmiş karşılaşmaları kesinlikle her guard tarafından izlenmelidir. İyi bir point guard tüm bu kıvrak zekaya, motivasyona ve beceriye sahip olmalıdır.

Shooting guard ise; türkçede skorer gard olarak bilinmektedir. Bu pozisyonda oynayan basketbol oyuncusunun çok iyi şut atabilmesi ve mümkün olduğunca içeriyi de zorlayabilmesi  gerekir. Genellikle bir takımın en fazla sayısını bu oyuncu yapar. Ayrıca sadece bunlar değil, iyi bir shooting guard çok iyi savunma da yapabilmelidir. Bu tip özelliklere ve yeteneğe sahip bir oyuncu rahatlıkla shooting  guard olarak oynayabilir.

Konuyla ilgili şu makaleleri okumanızı tavsiye ediyoruz:

Basketbolda Guard

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir