Basketbolunuzu geliştirmek için zorunlu yapılması gerekenler/Kemal BAŞARAN


imzamvz3

Bunu 2 şekilde açıklayabiliriz..Antrenman ve evde yapılması gerekenler diye.

Kendi bilgi birikimim ve elde ettiğim deneyimlerle bu konuda yardımcı olmaya çalışacağım..Önce evde yapılması gerekenleri maddesel olarak açıklayalım.

EVDE YAPILMASI ZORUNLU OLAN MADDELER..

1)Öncelikli olarak oyuncular için olmazsa olmaz kriterlerden bir tanesi BOYdur.Bu sebeple sabah kalktığınızda ve akşam yatmadan önce mutlaka SÜT içilmesi şarttır.
2)Dengeli ve iyi beslenme..Bir sporcu için kahvaltı şarttır.Okula ve antrenmana gidilmeden önce çok ciddi anlamda kahvaltı yapılmalıdır.Kahvaltı yapılmadan gidilmesi yasaklanmalıdır.
3)Sağlığımız ve boy gelişimimiz için bir diğer gıda BALIKtır.Hafta 2 kez balık yemek bu gelişimimizi pozitif yönde etkileyecek aynı zamanda sağlıklı kılacaktır.
4)En besleyici gıdalar olan yeşil sebzelere yönelmeli ve bunlar ayırt edilmeden mutlaka yenilmelidir.
5)fast food dediğimiz hamburgen,cips,ketçap ve mayonez yemek kesinlikle zararlı besinlerdir ve asla yenmemelidir.
6)Ergin olma yolunda ilerleyen çocuklar cola gibi gazlı içeceklerden ve çay,kahve gibi içeceklereden tüketmemelidirler.

Peki evde basketbolumuzun gelişmesine yönelik Yapılacak çalışmalar nelerdir?

Birazda bunlara değinelim.

1)Strechıng hareketleri özellikle uyandıktan sonra ve yatmadan önce gerçekleştirilmelidir.Bu kas boyunun uzaması için çok gerekli ve önemlidir.
2)İp atlama..Mutlaka nerde ne zaman olursa olsun ip atlanmalıdır.İp atlamanın yararları ise şunlardır.Bacak kuvvetini,sıçramayı,süratin artmasını,koordinasyon ve adım ritminin gelişmesine neden olur ki böyle faydası olan bir çalışmayı yapmamak BASKETBOLCU OLAMAMAK adı ile eşdeğerdir.
3)Topla beraber çalışma..Top hakimiyetini geliştirme(ball handlıng)Topun ele yatkınlık becerisini geliştirme çalışmaları.Hergün MUTLAKA yapılmalıdır.
4)Kendi vücut ağırlığımızla şınav mekik çekmeninde faydası tarifsizdir.Ve her gün yapılması fayda sağlayacaktır.

Bunların haricinde;
-Bol bol maç izleyip değerlendirmek yapmak,Ancak bunu yaparken seyirci gibi değil OYUNCU ADAYI gibi izlemeye ve analiz yapmaya özen gösterin.
-Türkçe veya yabancı kaynakları takip etmeli.Basketbol kitapları okunmalı ve araştırmacı olunmalıdır.
-Dvd vb. basketbol içerikli kaynaklar alınıp izlenebilir.

Peki ANTRENMANDA yapılması ZORUNLU olan işlevler nelerdir?

1)Antrenmana geç kalınmamalı.Antrenmana geç kalınacağı zaman yada gelinemeyeceği zaman Antrenör yardımcısına veya direkt olarak antrenöre iletişim yolu ile haber ve bilgi verilmelidir.

2)Antrenöre saygı duymak onun yanında duruşuna üstüna başına çeki düzen vermek,Arkadaşınla konuşmadan,topla uğraşmadan antrenörün ne diyeceğini ne istediğini dikkatle dinlemelisiniz.

3)Antrenörden müsade alınmadan antrenman esnasında başka işle uğraşmamlı ve beynini tam anlamı ile antrenman süresi içerisinde işine konsantre edebilmelisiniz.

4)Antrenmana erken gelip boş zamanın söz konusu ise sohbet edeceğine basketbolunu geliştirecek çalışmalarda bulunmalısınız.Ve daha da ötesi bunu yaparken BİLİNÇLİ olarak yapmalısınız.

Bu maddeler çoğaltılabilir ancak genel olarak başlıklar halinde aktarmış bulundum.Temennim o dur ki umarım faydası olur.

Sevgilerimle
Kemal BAŞARAN

“Basketbolunuzu geliştirmek için zorunlu yapılması gerekenler/Kemal BAŞARAN” için 4 yorum

  1. teşekkürler kemal abi ben barış renault dan tekrar renault’da oynuyorum geri döndüm

  2. abi bak ben 18 yaşımda yım 12 yaşımdan beri oynuyorum ve birsüre aravermiştim son 1 yıldır yeniden başladım külüp seçmeleri varsa burada ki adrese haberyollarmısınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir