Bu da ”DRIBLING” Kalıntıları…


Drıblıng…

Amaçlarına göre yapılırsa faydalı,bu noktadan sapma olursa ‘riskin’ arttığı temel basketbol olgusu.Basketbolun içerisinde belki de en çok kullanılan temel tekniklerin başında. Kararında kullanılırsa ‘’yararlı’’ tam aksi olursa ‘’zararlı’’ bir durum. Peki biz drıblıng ile ne kadar oyuncu olabiliriz.? Drıblıng olmayan bir basketbol oyununa şahit oldunuz mu?Yada bir başka deyişle drıblıngsız basketbol göze nasıl gelirdi? Hele hele iyi drıblıng yapamayan bir basketbol oyuncusu alt yapılarda idare ederken,alt yapı miadı olduktan sonra kendini iyi bir yerlerde görebilir mi?Bir düşünelim diyeceğim ama gerek yok.. İMKANSIZ !

Harman ettiğimiz bilgiler sonucunda ortaya çıkan malzemeyi sunalım.

Drıblıng…

Bu da diğer bir çok teknik gibi çoğu oyuncunun ‘’doğru dırblıng’’ nedir bilmeden yaptığı hatalar manzumesidir.Her oyuncu topu yere ne kadar çok sektirirse o kadar ilerlediğini ve oyuncu olduğunu zanneder.Büyük hata ! Öncelikle el topun üstünde olacak,top ise elin altında.Topa istediğimiz yöne gitmesini bu dominantlıkla sağlamış oluruz.Muhtemel top kayıplarını da bu teknikle minimize ederiz.

Bunu topu yere vurma şiddeti izleyecek.Zayıf drıblıng beraberinde bir sonraki drıblıngınde etkisini bozacak,azaltacaktır.Hatta öyle ki bu etkisiz drıblıngın sonu muhtemel bir top kaybı ihtimalini bize bas bas bağıracaktır. (Vücut dengesinin bozulması,öne-yana eğilme durumu)Dolayısı ile ilk işimiz topu kavrayan parmaklarımız ve topa gerekli şiddeti verecek bir kas grubu gücüne kavuşmuş olmamızdır.Tabi bu doğruları yapabilmeyi alışkanlık haline getirmiş olan mental kapasiteyide yazmadan geçmeyelim.

Drıblıngde esas olan her iki ellede doğru drıblıng nedir bilmek gerektiğidir. Mesafe kat etmek ,çembere gidip rakip müdafa dengesini bozmak ,olası presslerden kurtulmak ,muhtemel bozuk olan pas açılarını düzeltmek için drıblıng yaparız.Bunu destekleyen bir kaç ögede vardır.Onlara bir daha ki yazılarımızda değineceğiz.

Kararında kullanılması gereken tekniklerin başında gelir drıblıng.Takımı için kullanan oyuncular hem kendi değer ve kalitesini hem de takımının seviyesini bir üst basamağa çıkaracaktır.

Topa bakmamak,drıblıng + el değiştirmeleri çok iyi derecede yapabilmek,rakip savuma oyuncusunun konumuna ve pozisyonuna göre el değiştirme seçeneklerini doğru kullanmak,canlı drıblıng sonrası rakip savunmaya ceza kesebilmek gibi bir çok dataya ise daha sonraki dönemlerde geniş anlatımla aktarmaya çalışacağız.

Drıblınge böylece bir giriş yapmış olduk.Drıblıng detayları devam ececek.Yakında…

Kemal BAŞARAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir