CROSSOVER HAREKETİ


Basketbol savunma oyuncusu size overplay yaptığında veya sizinle dümdüz yukarı(straight up) oynadığında bu hareketi kullanın. Savunma oyuncusunun ayağını, sizin dripling yaptığınız tarafın aksi yönünde ileri doğru koydurtabildiğinizde de bu hareketi kullanabilirsiniz.

Diyelim ki savunma oyuncusu sizin sağ tarafınızda overplay yapıyor. Baş ve omuzlarınız ile fake yaparak sağ ayağınız ile savunma oyuncusundan dış tarafa doğru adım atın. Eğer usta bir driplingci basketbol oyuncusu olduysanız topu hafifçe dışarıya dripling ile taşıyabilirsiniz. Bu driplingi yapmak için sağ elinizi topun hemen üzerinde fakat hafifçe sol üstüne doğru tutun. Topu hafifçe sağa ittikten sonra tekrar solunuza getirin.

Topu tekrar solunuza getirdiğinizde topu, alt bacağınızın ortasından daha yüksek olmayan bir noktaya indirin ve büyük bir hızla topu olduğu gibi itin. Bu anda top boşta kalır ve savunma oyuncusu topu saptırabilir.

Sağınıza doğru adım attığınızda ve sağınıza doğru hafifçe dripling yaptığınızda sağ ayağınız, savunma oyuncusunun sol ayağının ilerisinde olmalıdır. Daha sonra top sola getirildiğinde sağ ayak takip eder. Sağ ayak, savunma oyuncusunun sağ ayağının yanına makul bir şekilde yerleştirilmelidir.

Şimdi sol ayağınız, hala iyi bir dengeyi korurken şiddetli bir şekilde ileri ve olabildiğince uzağa getirilmelidir. Düz bir çizgide potaya doğru yıkıma geçin. Hedefiniz direk olarak boyalı alana girmek ve rakip savunmayı ortadan delerek çembere gitmek olmalıdır. Rakibinizi geçtiğinizde sakın topu tutmayın. Esas hücum şimdi başlıyor demektir. Yardıma gelen bir savunma oyuncusu yok ise direk lay up hedeflemelisiniz, eğer aksi olursa yardıma gelen oyuncunun tuttuğu takım arkadaşınıza asist yada uygunsanız jump shot deneyebilirsiniz.

crossover-hareketi

Dripling eliniz olarak kuvvetli elinizi kullanmayı öğrendikten sonra zayıf elinizi kullanın; örneğin eğer sağ elle dripling yaparak başladıysanız sol elle dripling yaparak başlayın. Basketbolda iki elini de dominant derecede kullanabilen oyuncular ileride daha iyi yerlerde kendilerine forma şansı bulma olasılıklarının çok yüksek olduğunuda belirtmeden geçmeyelim.

Kemal BAŞARAN

Basketbol Antrenörü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir