Doğal Boy Uzatma Teknikleri – BOY UZATMA YÖNTEMLERİ


Bu programı uygulamak için(boyunuzu uzatmak için) gelişim çağında yani 12-16+1 yaş arasında olmanız gerekir.Eğer bu yaşlardan büyük iseniz bu programın siz sağlayacağı uzunluk en falza 4 cm.Bu 4 cmde beldeki eğrilerin bu hareketler sonunda düzelmesi sonucunda oluşur.Gelişme çağındakiler bu hareketleri sürekli yaparsalar bel kıkırdakları açılır ve boy uzamasına neden olur.Basketbolcu olmak isteyen birçok kişi bu programı uygular.

“Pilates boyu uzatıyor mu, uzatmıyor mu” tartışmaları bir yana; güçlü sırt kasları, sağlam bir omurga ve dik bir duruş sağlayan bu egzersizlerle, gerçekten uzamasanız da birkaç santim daha uzun görüneceğiniz kesin!
Duruş bozukluğu, omurların yüksekliğini kaybetmesi ve özellikle zayıf, esnek olmayan kaslar nedeniyle boyunuzu olduğundan daha kısa gösterebilir. Hatta daha da önemlisi tüm bunlar yaş ilerledikçe boyunuzun gerçekten kısalmasına neden olabilir. Les Ottomans Otel Pilates Süpervizörü Nurkan Akın’ın hazırladığı egzersizlerle kaslarınızı güçlendirerek ve duruşunuzu düzelterek daha uzun görünebilirsiniz!
Hareketleri yaparken…
Hareketleri çok yavaş, sanki ağır çekimdeymiş gibi ama duraksamadan akıcı bir şekilde yapmaya özen gösterin. Harekete konsantre olun ve hangi kaslarınızın çalıştığına dikkat edin.

YUVARLANMA ( 5 tekrar)
Amacı: Kasları egzersize hazırlamak
Harekete ayakta dik durarak başlayın. Omuzlarınızı kulaklarınızdan uzaklaştırın, derin karın kaslarınızı hafifçe sıkın. Ayaklarınızı, topuklar kalça hizasına gelecek şekilde birbirine paralel olarak açın. Burundan derin nefes alıp başınızdan başlayarak yavaş yavaş aşağı doğru nefes vererek yuvarlanın. Ağırlığınızı ayak parmak uçlarınıza doğru verin. Dizlerinizi bükmeden eğilebildiğiniz son noktaya kadar yuvarlanmaya devam edin. (Yan sayfada 1-b) Aynı hareketleri, en son başınız kalkacak şekilde, aşağıdan yukarı tekrarlayın ve başlangıç pozisyonuna dönün.
OMUZ KOPRUSU (5 tekrar)
Amacı: İç bölge karın kaslarını, arka bacak ve kalça kaslarını kuvvetlendirmek.
Harekete sırtüstü yatar pozisyonda, dizler bükülü ve ayak tabanları yerde, nefes alarak başlayın. Nefes verirken aynı anda vücudunuzu kuyruk sokumundan başlayarak ve omurganızı minderden tek tek kaldırarak omuz köprüsünü yapın. Yukarı kalktığınızda beliniz ne çok aşağıda ne çok yukarıda olmamalı; omuzlarınızdan dizlerinize doğru düz bir çizgi oluşturmalısınız. Bu pozisyonu koruyun. Tekrar derin nefes alın, nefesi verirken bu sefer sırt omurlarından başlayarak, aşamalı olarak gövdenizi mindere indirin.,

YÜZ
Amacı: Karın kaslarını kuvvetlendirerek sırt bölgesine destek olmak.
Harekete sırtüstü yatar pozisyonda, dizler bükülü ve ayak tabanları yerde, nefes alarak başlayın. Nefes verirken aynı anda vücudunuzu kuyruk sokumundan başlayarak ve omurlarınızı minderden tek tek kaldırarak omuz köprüsünü yapın. Yukarı kalktığınızda beliniz ne çok yukarıda ne de aşağıda olmalı; omuzlarınızdan dizlerinize doğru düz bir çizgi oluşturmalısınız. Bu pozisyonu koruyun, tekrar derin bir nefes alın; nefesi verirken bu sefer sırt omurlarından başlayarak aşamalı olarak gövdenizi mindere indirin.
TEK BACAKLA ESNEME (8-12 tekrar)
Amacı: Pelvis (kuyruk sokumu ve leğen | kemiği) direncini ve beden kontrolünü arttırmak.
Harekete dizler bükülü, bacakları göğsünüze doğru çekili bir biçimde minderin üzerine oturarak başlayın. Bir bacağınızı ileri doğru uzatırken aynı anda vücudunuzu da arkaya doğru kontrollü bir şekilde eğin. Nefes alın ve göğsünüze doğru bükülü bacağı serbest bırakıp düzleştirin ve diğer bacağı çekin. Sonra nefes verip yine bacak değiştirin. Egzersiz sırasında karın bölgesini sıkılı, sırtı sabit tutun.
BACAKLARI YANA KALDRMA (6-10 tekrar)
Amacı: Tüm kalça kaslarını, bel dörtgen kasını, yan karın kaslarını, sırt kasını, üst bacak kaslarını kuvvetlendirmek.
Başınız ve gövdeniz aynı hizaya gelecek şekilde yanlamasına yatın ve elinizle başınızı destekleyin. Ayaklarınızın minderin ön ucuna paralel olması için kalçayı hafifçe esnetin ve derin bir nefes alıp, nefes verirken aynı anda iki bacağınızı birden yerden bir miktar kaldırın. Daha sonra bacaklarınızı aşağı indirirken nefes alıp tekrar nefes vererek harekete devam edin.

YÜZME (15 -20 tekrar)
Amacı: Omurgayı dik tutan, kalça ve sırtı düzleştiren kasları ve kalça kasını güçlendirmek.
Egzersize, yüzükoyun yatıp kollarınızı başınızın yanından ileri doğru uzatarak başlayın. Bir bacağınızı ve bunun çaprazındaki kolunuzu yukarı doğru kaldırın; vücudun dengesini bozmadan diğer bacak ve kolla hareketi tekrarlayın. Her iki harekette bir nefes alarak çaprazlama kol ve bacak hareketleriyle yüzer gibi egzersize devam edin.
KUĞU (4-6 tekrar)
Amacı: Sırt esnekliğini artırmak ve kürek kemiklerinin simetrik görünümünü sağlamak.
Avuç içleriniz minderin üzerinde, dirsekleriniz bükülü, ayaklarınız mümkün olduğunca kapalı olarak yüzüstü yatın. Nefes alın ve kürek kemiklerinizi sırtınıza doğru iterek, karın kaslarınızı kullanarak ve ellerinizi mindere bastırarak vücudunuzu geriye doğru esnetin. Omuzları kulaklardan uzak tutarak, belinizin rahat ettiği pozisyona kadar kalkın. Bu pozisyonda başınız omurgamızla aynı hizada olmalı. Nefes verirken gövdenizi kontrollü bir şekilde mindere doğru indirin.
TAHTA (30 saniye )
Amacı: İç ve karın bölgesi kaslarını, dengeleyici kasları geliştirmek, boyun ve sırtta oluşan gerginliği gidermek.
Harekete yüz üstü eller omuzların hizasında yatarak başlayın. Nefes alın ve nefes verirken yavaşça vücudunuzu yukarı doğru dirsekleriniz ve ayak parmak uçlarınız yerde olacak şekilde kaldırın. Yere paralel olarak başınızın, belinizin ve kalçanızın pozisyonunu bozmadan nefes alıp vererek 30 saniye kadar bekleyin. Son bir nefes alıp vererek kontrollü bir şekilde hareketi bitirin. Eğer omuzlarınız ve beliniz zorlanmıyorsa hareketi bir kez daha tekrarlayabilirsiniz.

OMURGA ÇEVİRME (6-8 tekrar)
Amacı: Omurganın hareket kapasitesini artırmak ve sırta esneklik kazandırmak.
Bacaklarınız düz ve omuz genişliğinde açıkken, kalça kemikleriniz üzerine oturarak harekete başlayın. Sırt dik, kollar aynı seviyede iki yana açık… Nefes alın ve nefes verirken vücudunuzu omurganızın pozisyonunu koruyarak yana doğru çevirin. Merkeze dönüp nefes alın ve sonra diğer yöne hareketi tekrarlayın.
ÇOCUK DURUŞU (30 saniye)
Amacı: Beli ve gerilen sırt kaslarını rahatlatmak.
Yüzükoyun yatar pozisyondayken, ellerinizi minderden kaldırmadan, yavaşça dizlerinizin üzerine geriye doğru gidin ve kalçanızı kontrollü bir şekilde bacaklarınızın üzerine getirerek vücudunuzun üst tarafını esnetin.
İLERİ OMURGA ESNETME
Amacı: Sırtın orta ve üst bölümünü esnetmek.
Bacaklar düz ve omuz genişliğinde açık, dik olarak kalça kemiklerinizin üzerine oturun. Kollarınızı, göğüs kemiğinizin alt kısmı ile aynı seviyede, ileri doğru uzatın. Nefes alın ve karın kaslarınızı kullanarak kollarınızı ileri doğru uzatırken

Ayrıca boy uzaması ile ilgili bu konuya göz atarsanız yararlı olacaktır.

 

“Doğal Boy Uzatma Teknikleri – BOY UZATMA YÖNTEMLERİ” için 169 yorum

 1. ben 17 yaşındayım boyum 1.60 normalde fiziksel açıdan büyüme kızlarda 22 yaşına kadar sürebiliyormuş.. ama bu boy olduğu için ben uzar mıyım?? ip atlamak basktbl oynamak çok etkili oluyomş ama basktbl oynayamam evde ipte atlayamam apartman sonuçta gürültü olur.. ama diş hekimi benim 12 yaş dişlerimin yeni çıktığını söyledi yani vücut gelişimim baya geriden geliyo ve devam ediyo sizce bu hareketleri yaparsam boyum bi kç cm.daha uzar mı?

 2. Sayfa sahibi bu uygulamalar ı kaçar sanıye ve kaçar tekrar yapıyoruz? bu konu hakkında da bilgi verirmisiniz

 3. 12 yaşındayım booyum 1.65 annem 168 babam 178 bu hareketleri yaparsam boyum 17 yaşına kadar kaç olur

 4. merhabalar yazılarınız bir cok siteye göre daha özgün ve kaliteili cok tesekkurler, sitenizden faydalanmak gerekiyor kesinlikle

 5. Doğru beslenme ile olabilirsin. Bu konuda sitede boy uzaması diye arama yaparsan kaynaklar mevcut. Bu makalelerdeki uyarılara dikkat et. Doğru beslenmeyi alışkanlık haline getir. Sana bir örnek vereyim: Üniversite’ de bir arkadaşım vardı kendisini senin yaşlarında alıştırmıştı 25 yaşında olmasına rağmen her gün süt içerdi. Örneğin bir kekin yanında kola değilde süt içerdi. Ayrıca kekin yanında süt daha güzel gidiyo denemeni tavsiye ederim. 🙂

 6. Çalışmalar düzenli ve sürekli olmalıdır. Aynı zamanda kısa vadede sonuç beklenmemesi gerekir.

 7. benim yaşım 15. boyum 1.62 annemin boyu 1.68 babamın 1.72. 6 ay düzenli olarak yüzdüm , beslenmeme dikkat ediyorum ama yine de boyum yeterince uzamıyo. kızlarda uzun boy iyi değil diyolar ama ben en azından a.70 olmak istiyorum. neler yapabilirim. yardımcı olur musunuuuzz

 8. Kızlarda bu yaşlardan sonra boy uzaması yavaşlar ve bu yaşlardan sonra fazla boy uzaması görülmez. Öncelikle süt ve süt ürünleri, balık gibi boy uzamasına faydalı ürünlere daha fazla ağırlık ver. Her gün en azından 2 bardak süt içmelisin. Diğer faydalı besinleri sitemizden ufak bir araştırma yaparak bulabilirsin. 1.70 kızlara göre idael bir boydur. Arkadaşlarına katılmayacağım bu konuda. Yüzme sporuna devam et. Aynı zamanda bu konudaki teknikleri uygula. Bunları yaparsan boy uzamana etkili olur. Hızlı bir şekilde boyunun uzamasını beklemek yanlış. Sen önerilere uy boyunu kafaya takma.

 9. @büşra Kızlarda 22 yaşına kadar uzama olur ancak max 5 cm olur. Geç ergenlik söz konusu olabilir. Boyunuz hala uzayabilir ancak sadece spor yetmez hatta beslenme olmadığı sürece spor hiç birşeydir. Süt ve süt ürünleri, balık c ve d vitamini gibi boy uzamasına etki eden beslenme biçimlerine dikkat etmelisin. Uyku düzenin olmalı. Min 6 saat uyku uyumalısın.Buradaki hareketli mutlaka doğru bir şekilde uygulamalısın.

 10. Benim boyum bir türlü uzamıyordu ta ki 17 yaşına kadar. Normal şartlar altında boyh uzama oranı 15 yşaında oluyordu arkadşalarım da böyle oldu fakat bneim boyum 17 yaşında uzadı. Bunun için diyorum ki 18 yaşına kadar uzayabilirsiniz. Boyu uzamayan arkadaşlar hemen panik yapmasınlar ilerleyen yaşlarda da boy uzayabilir yalnız bunun belirli bir sınırı vardır.

 11. Çoçuğumun boy uzaması çok yavaş gerçekleşiyor. Bu neden olabilir? 9 yaşına geldi hala 1 metre bile değil. Bu beni korkutuyor, sizce doktora gitmeli miyim? Bu yaştaki çocukların ortalama boyu ne kadardır. Bu konu hakkında beni bilgilendirseniz çok sevinirim.Çünkü bu konuda gerçekten çok üzülüyorum, çok tedirginim.

  Ayrıca belirtmek isterim ki boy uzama konuları içerisinden aratıldığında en yararlı konunun sizin konunuzun olduğunu söleyebilirim. Diğer sitelerin tümü ticari amaçla yani kimyasal bir ilaç satmak için para kazanmak için yazılmış halbuki sizin siteniz gerçekten bizler gibi tedirgin olan kişilere özel, bilgisiz kişilere özel bir yazı yazmışsınız çok teşekkür ederim.

 12. @Erkan Eski 9 yaşındaki çocukların 120 cm – 132 cm boy aralığında olması gerekir. Tedirginliğinizin biraz yatışması adına bazı çocuklarda boy geç uzamaktadır. Ancak kesinlikle bir uzmana danışmalı doktor kontolünden geçirmelisiniz.
  Amacımız insanlara faydalı bir içerik oluşturmak yardımcı olmak. Güzel yorumunuz için Biz teşekkür ediyoruz. Tekrar belirtmek gerekirse çocuğunuzu mutlaka bir doktora göstermelisiniz. Kötü birşey olacağını düşünmüyorum ancak doktora gittiğiniz zaman üzerinizden bir yük kalktığını göreceksiniz.

 13. @Osman Semeni Bilgilerinizi bizimle paylaştığınız teşekkür ederiz. Bu verdiğiniz bilgi ile bir çok kişinin içine su serptiniz.

 14. Bakin benim boy 1.59 anneminki de 1.59 babam 1.80 ablam 1.68 14 yaşımagirdim ama uzamak istiyorum bi iki yila 7 cm atarmiyim yaa 🙁

 15. Merhaba Öncelikle bu paylaşım için çok teşekkürler. Çok faydalı olmuş Özellikle boy uzatma egzersizleri omurga çevirme, yuvarlanma, tahta vs gibi egzersizleri ilk defa bu makalede okuyorum. Çok değerli ve özgün bir içerik paylaşmışsınız. Çok tebrikler.

 16. Mrb ben 14.5 yaşındayım boyum 1.60 hergün yaklaşık 100 kre fln zıplıyorum ayrıca esneme egzersizleri de yapıyorum bugünden itibaren 2-3 bardak süt içmeye başladım bir ayda boyum uzayabilir mi? Daha doğrusu ne kadar zmnda boyum uzar?

 17. ben 14.5 yaşındayım boyum 1.60 hergün yaklaşık 100 kre fln zıplıyorum ayrıca esneme egzersizleri de yapıyorum bugünden itibaren 2-3 bardak süt içmeye başladım bir ayda boyum uzayabilir mi? Daha doğrusu ne kadar zmnda boyum uzar?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir