Hücum Ribaundu


Basketbol dediğimizde Hücumda hedefiniz, rakibinizin bir şutunu engellemek, topu kontrol etmek ve onu hedeften çıkarmaktır. Hücum ribaundu alırken hedefiniz, sayı bulana kadar basketbol topunu oyunda tutmak, topu havada tutmaktır. Buna göre sadece ribaund için pozisyona girmeniz değil aynı zamanda bir saniyeden daha kısa bir sürede bir tip-in denemek, topu aşağı almak ve bir takım arkadaşına pas vermek veya topu aşağı almak ve kendi şutunuzu atmak için geri çekilerek yükselmek konusunda karar vermeniz de gerekir.

ribaund

İyi pozisyona yakın parmak ucuyla kontrol, hücum ribaundu alırken en önemli faktördür. Basketbol topunu tek elinizle ittiğiniz için eğer eliniz topu kontrol edecek kadar büyük değilse o zaman muhtemelen tip-in denememelisiniz; topu iki elinizle aşağı indirmeli ve şut için boş olan bir takım arkadaşınıza pas vermelisiniz. Topu aşağı almanızdan sonrası için iyi bir taktik, geriye gidip yükselecekmişsiniz gibi fake göstermektir; bu şekilde genellikle bir faul çaldırabilir veya mücadelesiz bir basketbol şutu için gerileyerek yükselebilirsiniz.

Basketbol oyununda başarılı tip-in’ lerin sırrı, elinizi mümkün olduğu kadar çok topun üzerinde tutmanız, bir şut atacakmış gibi topu parmaklarınızla ve bileğinizle kontrol etmenizdir. Topu elinizle kontrol ederek topun potaya doğru bir şekilde gitmesini sağlamak daha kolaydır. Topu sadece parmak uçlarınız ile iter veya el ve bilek kontrolü olmadan topa avuç vurursanız, bu her yere gidebilir.

Hücum ribaundunu almak, zamanlama ve sabır gerektirir(ikinci girişim, bazen üçüncü, dördüncü hatta daha fazla girişim). Genellikle hücum ribaundu alırken, savunma ribaundu alırken olduğunuz kadar iyi pozisyonda olmalısınız. Fakat rakibiniz pozisyonun içinde bile olsa bu, ribaunddan vazgeçmeniz anlamına gelmez. Top oyunda olduğu ve rakibinizin ellerinde olmadığı sürece onların topu kazanmak için olduğu kadar sizin de sayı yapmak için şanssız var demektir. Takımınız sayı bulana veya birisi ribaundu aşağı alana kadar top için savaşmayı(aptalca fauller yapmaktan kaçınarak) ve topu oyunda tutmayı sürdürün.Basketbolda gösterilen her çaba, bir öncekinden daha önemlidir. Top için savaşmayı sürdürün ve diğer takımı alt üst edin!

Kemal BAŞARAN

Basketbol Antrenörü

Hücum ribaundu konusuyla alakalı okumanızı önerdiğimiz ve konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olacağınız yazılar şunlardır:

  1. Ribaund
  2. Hücum Ribaundu Video
  3. Savunma Ribaundu

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir