İYİ BİR BASKETBOLCU NASIL OLUNUR?


 Basketbolun özellikle daha çok küçük yaşlardan itibaren en sevilen spor dallarından biri olmasının en önemli sebebi hızlı, zevkli ve kurallara dayanan kaliteli bir oyun olmasındandır. Bu sebeple çocuklar ilkokul çağlarında basketbol kulüplerine yazılarak ileride iyi bir basketbol oyuncusu olma hayalini kurarlar.

Ancak bir gerçek var ki her kulüp alt takımından yetişen iyi bir basketbolcu olamaz veya kendini geliştirme yolunu bulamaz .Bunun pek çok sebebi olsa da en öneli sebebi kişinin kendini yeterince bu spora verememesidir. Her şeyde olduğu gibi azim, istemek, yeterli seviyede hırs, çok çalışmak ve biraz da şans iyi bir basketbolcu olmak şarttır. Tabi bunların yanı sıra fiziksel özellikler ve kondisyon da önemlidir.

Basketbolun takım oyunu olması da önemli bir kriterdir. Takım arkadaşını iyi tanımak iyi bir gözlemden geçer. Ve arkadaşlarını tanımadan bir takım olmak zordur. Gözlem yeteneği de geliştirilebilecek bir şeydir. Ayrıca takım ruhu paylaşmayı da getirir. Paylaşım olmadan yine takım olunamaz.

Her fırsatta büyük takımların maçlarını izlemek, başarılı basketbolcuları takip etmek, hatalardan ders, doğrulardan feyz almak iyi bir basketbolcu olmanın gerekliliklerindendir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir