İyi Bir Basketbolcu Nasıl Olunur ?


İyi bir basketbol oyuncusu nasıl olunur ?

 Basketbol bugün dünyanın en popüler oyunlarından birisidir. Bugün NBA dünyanın heryerinden takip edilmektedir. Basketbol, dünyanın en çok takip edilen spor liglerinin başında gelmektedir.

Basketbolun bu kadar popüler olmasından dolayı birçok insan küçük yaşta basketbolcu olmak ister. Bunun ortamını bulan kişiler kendilerini basketbola adarlar.

Bazıları yolun başında bazıları yolun ortalarında pes ediyor. Bazıları ise işi sonuna kadar götürüp ve istediği noktaya geliyor. Bu tabi her zaman istediğiniz yere geleceğiniz anlamına gelmiyor. İyi bir Basketbolcu olmak istiyorsanız önce basketbolu sevmeli sonra çalışmalısınız.

Ben iyi bir basketbolcu olmak istiyorum, NBA’de oynamak istiyorum diyorsan belli başlı en basit olan kuralları uygulamalısın. Herkes bunları bilir ancak uygulamaz; basketbolcu olacak kişilere pek mühim gelmez. Ben işin teknik olan kısmından bahsetmicem.  Teknik kısmı sadece detaydır, önemli olan basketbola kafa olarak nasıl yaklaştığınızdır.

İyi Oyuncu Olmanın Basit Kuralları

 • Beslenme, basketbolcu için ve bütün sporcular için en önemli unsurdur. Kişi beslenmesine dikkat etmiyorsa spor hayatı boyunca sakatlıklardan kurtulmayacaktır. Her zaman beslenmenize dikkat edin. Kilo almak bir sporcu için en kötü şeylerden biridir. Vücut dengenizi bozabilir hatta yeteneğinizi kısmende olsa kaybedebilirsiniz.
 • Antrenman, bir basketbolcu ne kadar düzensiz antrenman yapıyorsa o kadar düzensiz basketbol oynar. Unutmayın: Eğer kendinizi geliştirmekten vazgeçerseniz, gerilemeye mahkum olursunuz.
 • Pes etmeyen, bir kişi olmalısınız. Her zaman başarılı olmayı beklerseniz yolu çok erken bırakırsınız. Onun için sabırlı olun ve çalışın.
 • Eğitim, kritik noktalardan biridir. Türk oyuncular ile NBA oyuncularının verdiği röportajları karşılaştırın. NBA oyuncuları yeri geldiğinde filozof gibi konuşabiliyorlar. Eğitimli biri olmanız basketbol kariyerinizi ve basketbol yaşantınızı doğru yönetmeniz anlamına gelir. Bu basketboldaki oyun tarzını bile etkiler. Aklınızı daha çok kullanırsınız.
 • Yetenek, doğuştan değildir. Kişiler çok erken yaşta basketbola başlar ve yeteneklerini oluştururlar. Bunu bilmen bile iyi bir basketbolcu olmana sebep olabilir.
 Bu kadar basit şeyleri bende biliyorum diyorsan o zaman senin için sorun yok. Kobe Bryant ta Micheal Jordon da bu basit kurallar doğrultusunda, belli antrenman teknikleriyle dünyanın en iyi basketbolcularından oldular.  Sen ne zannediyorsun yani, Kobe hiç birşey yapmadan doğuştan iyi bir basketbolcu olarak mı doğdu? Tabikide hayır! Elbetteki bu adamların belli üstün özellikleri genetik faktörlerden kaynaklanıyordu.  Örneğin kas yapıları normal insanlardan farklı olabilir. Ama bu sizden çokta üstün oynabilecekleri anlamına gelmiyor. Bugün Hidayet ile Kobe karşı karşıya çok rahat oynabiliyor. Hidayet Türkoğlu’ nun yağmurlu havalarda bile okulun bahçesinde basketbol oynadığını biliyor muydun? Tek yapman gereken bu basit kuralları uygulaman. Zıplaman kötüyse zıplama programlarını araştırıp onları uygulayacaksın; bu basit kurallar doğrultusunda.  Şutun kötüyse şut tekniklerini öğrenip pratikleştirmek için gidip şut çalışacaksın. Öyle şut atma tekniğini öğrenmekle iyi bir şutör olamazsın. O teknikleri herkes biliyor; ama kimse çalışmıyor. Senin farkın çalıştığın zaman ortaya çıkacak, bildiğin zaman değil.

“İyi Bir Basketbolcu Nasıl Olunur ?” için 20 yorum

 1. bu bilgileri bizlere (basketbolcu olmak isteyenlere) sunduğunuz için ÇOK TEŞEKKÜRLER.

 2. Ben övünmek istemiyorum ama çevrem beni yetenekli görüyor.

  Ben 16 yasındayım. Boy : 1.83 Kilo : 67 Tüm Temel hareketleri Rahatlıkla yapabiliyorum. Yalnız Özgüvenim yok Kendime güvenmiyorum maç önceleri titriyorum. 1-1 lerde çok iyiyim ama bu saydıklarımı maç esnasında uygulayamıyorum. Lütfen bana yardımcı olurmusunuz ?

 3. BENİM ATIŞLARIM İYİ AMA HAREKETLERDE BİRAZ SORUNUM VAR . HERGÜN OKUL BAHÇESİNİ GİDER EN AZ 2 SAAT BASKETBOL OYNARIM .İNŞALLAH BİR GÜN BİR TAKIMDA OYNARIM

 4. Siz bize örnekler veriyorsunuz.Sürekli antrenman gerektiğini söylüyorsunuz.Fakat bir konuda yanılıyorsunuz.Salon basketbolu oynayan bir kişi gidip okulun bahçesinde kim olursa olsun basketbol oynamamalı.Hatta bundan kendisi zarar görür.Çünkü salonda yumuşak parke üzerinde oynuyorsunuz.Sonra sokakta oynadığınız zaman adeleleriniz zarar görüyor.Sadece salonda antrenman yapmanızı öneririm.13 yaşındayım bu arada 4 senedir basketbolla uğrasıyorum.Giresunluyum bay 🙂

 5. Ben iyi bir basketçiyim yaşam küçükken parasız kurslara gidip basketi ögrendim şimdi 13 yaşındayım şehrimde altyapı olmadığından basketbolda kendimi geliştiremiyorum

 6. aradığım şey değil üzgünüm ama ben basketbolcu kişiler kimdir onu arıyorum 🙁

 7. ben 2 metre yim 7 ay dır oynuyorum cok iyi gidiyor koç cok beyeniyor 98 doğumluyum bjk bağcılar alt yapıda oynuyorum

 8. Bende basketbol oynuyorum 50 kiloyum ve boyum 1,65 bu ilk senem fakat antrenörüm beni beğeniyor ve daha 13 yaşındayım sizce boyum ve kilom nasıl

 9. yaw ben basketbolu seviyorum ama biraz kiloluyum ama iyi oynuyorum bide profesyonel olmam için hangi süper tesilerine gitcem beni keşfedbilirlermi onu merak ediyorum bay 😀

 10. cedric kardeşim ben 12 yaşındayım fenerbahçenin alt yapısına seçildim. çünkü bütün maçlara gergin giriyorum ve bu beni daha çok oyunda tutuyor ve daha konsantre oluyorum. eğer laylaylom geçersen hiç biryere varamazsın. benim boyum kısa.BOY:1,50m KİLO:40. sölediklerimi dikkate alırsan sevinirim

 11. ben 10 yaşındayım boyum 1.60 kilom 45 sence boyum doğrumu basketbola 2.5 senedir gidiyorum verdiğin bilgiler için sağol ve aynı zaman da basketbolu çok seviyorum ve 1 madalyam var kendimi iyi oynuyorum diye düşünüyorum en sevdiğim basketbolcu LEBRON JAMES onun 360 sımaçlarını çok seviyorum bende büyyünce NBA de oynamak istiyorum ve 360 sımaçlar basmak istiyorum

 12. Ben 17 yaşındayım. Lise 3’teyim ve iyi basket oynadığımı düşünüyorum eksik olduğum yönler hakkında kendimi geliştirmek için çalışıyorum ileride de bir klüpte oynamak istiyorum fakat bulunduğum yerde basket Klübü yok acaba şimdi kendimi olabildiğince geliştirsem Üniversite için gittiğim yerde bir kulübe girme şansım olabilir mi?

 13. Boyunuda ekleseydin iyi olurdu. Kulübe ne kadar erken girersen o kadar hızlı ilerlersin. Üniversite yıllarında basketbolcu olan çok arkadaşım var ancak bu yüzde çok düşük. Bunu göz önünde bulundurman gerekir. Antrenmanlarını düzenli ve doğru uygularsan neden olmasın. Sokak basketbolu biraz farklıdır. Parkelere indiğin zaman eksikler su yüzüne çıkar. Bunun için sık sık çift pota çalışmalar maçlar yapmalısın. Profesyonel antrenmanlara yönelmelisin. Sitemizde bu konuda kaynaklar mevcut. Bizde sana bu konuda yardımcı oluruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir