İyi Oyuncu Olmak İçin Biraz Detay/Kemal Başaran


İyi bir oyuncu mu olmak istiyorsun?

O zaman bir kaç şeyden bahsedelim..

Dilimizin döndüğünce…

İlk adım büyük-hızlı olacak,ikinci ve sonraki adımlar ise daha hızlı..Basketbol eskisi gibi değil..Artık pası alırken rakip oyuncuyu geçmek gerek,pas alındıktan sonra değil…İlk drıbl sert olacak diğerleri daha da sert..İlk drıbl zayıf olursa ikincisi daha zayıf diğeri daha da..Dene göreceksin..Drıbl böyle olunca vücut dengesi bozulacak,top kaybı ihtimali artacak.Büyük tehlike..Rekabet için iyi değil çok iyi drıbl şart..Çok iyi bir stens daha da şart..Footwork-Ball handlıng popüler basketbolun her kapıyı açan anahtarı..En önemli sac ayağı…..

Rakip oyuncuyu toplu yada topsuz geçerken stens muhafaza edilecek.

Bu 4 yöne maksimum hızda hareket etmek için gerekli.

Top müdafası nedir bilinecek,baskılı müdafalarda adam geçme tekniği arkadan el değiştirme olmalı,uzak müdafalarda her zaman en doğru seçim yapılmalı.Yakın müdafalarda ise bacak arası el değiştirme daha başarılı bir yüzde gibi duruyor.

Müdafayı geçmenin en basit yolu rakibin sana hamle yaptığı , hareketli olduğu andır.Koşarak yada ona yakın geldiği tempodur.(Rakip savunmanın ivmesine tepki verip cezalandırmak çok keyif verecek,göreceksin)

O zaman ki rolün önemi bilinecek.Çünkü seni yakalamak için önce stop yapmalı sonra yön değiştirmeli ve sonra ivme kazanmalı.O bunları yaparken sen çoktan bize lazım olanı yapmış olacaksın. (ASİST yada SAYI)

Oyuncu satranç hamlesini iyi yapacak. ‘cuk’ diye oturacak yaptığı iş,keyif verecek…

Defansa karşı nasıl ‘baskın’ konuma geçeriz bilinecek.Rakip defansın konumuna göre topu zıt-uzak eline al.Rakibin hamle olasılığını azalt.Hamlemi yaptı işte şimdi sıra sende İlk adım’ ını konuştur…Bu seni ‘önemli’ oyuncu yapacak..

Bire bir yenilmemek ‘takım direnci’ dir.Yenilmek ise rakibe basit sayı şansı vermekle eş değer.(direnç azalır,motivasyon düşer)Tam aksi ise kolay sayı bulmamızı sağlar..(Rakibin direncini kırar,siz şahlanırsınız)

Hangisini tercih ederdiniz?

Müsabaka hakem topu havaya attığında başlamayacak,oyuncu bunu bilecek..Gerekli hazırlıklar yapılacak.Alt yapılarda bile buçuk prefosyonellik seni daha yukarı taşıyacak.Bunu uygularsan fazlasıyla yararını göreceksin.

Zamanlama çok önemli… İlk pas zamanı ve kalitesi,şut,koşu başlangıcı,açılar..Hepsinin detayı bilinecek,farklılık o zaman meydana çıkacak… ‘iyi’ tarifi ile ‘en iyi’ tarifi arasında ki uçurum benimsetilecek.. Bu tariften sonra ‘öz güven’ mekanizması devreye girecek. Bir çok şeyi daha ‘iyi’,birkaç şeyi de ‘en iyi’ yaptığını göreceksin…

Çok yakında baskılı defansın yanında baskılı ofence izleyeceğiz, göreceksiniz..Baskılı ofence nedir? Bilinecek…Toplu ve topsuz ofence oyuncularımızın bile baskılı ofence yapacağı ‘çağdaş basketbol’ uygulanacak…Tadından yenmeyecek…

Çok çalışmaktan ziyade ‘doğru çalışma’ nın önemi fark edilecek.. Oyuncuya ‘Game Face’ nedir,kavratılacak..Zamanın önemi yok,önemli olan senin zamanı  ne kadar ‘kaliteli’ kullanabildiğin..Gerisi kendiliğinden gelecek…

Her işin en önemli kısmı hedef belirlemek ve bu hedefe doğru ilk adımı
atmaktır.(PLATON)

Bir yerden başlamak lazım.Ertelememek gerekli..Hedef ve hedefe gitmek için atılacak adım ‘geç’ olmamalı..Kollar sıvanmalı..Ülke basketbolunun ihtiyacı var..Hem de fazlasıyla..

Sevgiler

Kemal BAŞARAN