Topa sahip olmadığın zamanlarda ne yapmalı?


Takımınız hücumda ve top sizde değil Şimdi ne yapmalıyım?

Şunu düşünmeliyiz ki her zaman top bizimle buluşamıyor.Belki yarım periyot sadece savunma yapmamız gerekiyor.Ne zamanki kendi takımınız topu aldı ve hücuma geçti,%80 olasılığında top sizinle buluşmadı ve diğer arkadaşlarınız içinde geçerli olmak üzere farklı pozisyonlarda top elinize değmiyor.Şimdi ne yapmalıyız.Herkes sabırlı olmanızı ve pasın sizin tarafınıza dönmesini beklemesini söylüyor.

Ama emin olun ki bu size maçı kazandırmaz. Sürekli statik durmak oyunu yavaşlatır ve zor sayı bulursunuz.

1. Her zaman pas bekle ve şut için hazırlıklı ol. Sürekli hareket halinde ol ama bir amaç için koşunu tamamla. Doğru yere ve istenen yere doğru katını bilinçli ol. Özellikle bu alan savunmaları için geçerlidir. Eğer ki adam adama savunma varsa, perdeleri kullan, toplu ya da topsuz adamlara perdeleri uygula. Yaptığın perdenin faydalı olması için boş kalan kişinin katını veya şut pozisyonunu rahat bulması gerekir. Zaman zaman perde yapan insana devrilmesi sonucunda pasları ulaştırabilirsin.
2. Alçak post oyuncuları, her zaman post tarafında bulunmalı ve hep pası guard’dan beklememelidir. Diğer post oyuncuları aralarında kullanmış olduğu perdeleri ve ikili oyunlar sayesinde boşluklar bulabilirler.
3. Her zaman sahada potaya doğru katı yapıp, boş yerlere geçmelisin aksi takdirde zor pozisyonda alacağın pas kötü olur ve yararsız olur.
4. Hiçbir zaman gözünü toptan ayırma. Akıllı oynayarak ve oyunu takip ederek kazanırsın. Şansı yakalamanın yolu doğru zamanda ve yerde katı yaparak topu almaktır. Back-door katları kullanarak kendinize boş pozisyon yakalar ve sonuca ulaşırsınız.
5. Her zaman ribaund almak için pozisyonunuzu hazır bulundurmalısınız. Unutma ki karşı takım her an topu kaybedebilir yada atışı kaçırabilir. Bunun sonucunda aldığınız her hücum ribaundu size ekstra sayı getirir.
6. Her an sıçramaya hazırlıklı olmalısınız, top kaybedilse bile.
7. Guardlar hiçbir zaman adamını kaçırmamalıdır ve rahat turnike atmasını engellemelidir. Bu da takımın rotasyonu ve yardımlarıyla olur.
8. Her zaman gidecek şekilde pozisyon almalı ve buna hazırlıklı olmalısınız.
9. Şut atıldıktan sonra takımın her oyuncusu beraberce hücum ribaundunu kovalamalıdır. Eğer ki ribaunda doğru hareket sayesinde hızlı hücumunda dengesini bozabilirsiniz.
10. Şunu unutmayın ki hücum her zaman bireysel hareketlenmelere bire birlerle değil hareketler, katlar ve perdelerin doğru kullanılmasıyla daha rahat bulunur.
James A. GELS

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir