Yaz Antrenmanları Üzerine…


Basketbol oyuncunun yaz antrenmanı temelinin sağlamlaştırıldığı, hasarın onarıldığı(teknik-stil) ve bireysel bir takım artıların çok daha pozitif normlara taşınılması için yapılan çalışmalar bütünüdür… Eksik ve yanlış yapılan işleri ibrenin diğer tarafına döndürülme evresidir.

Bu dönemde motorik özelliklerinin gelişimi, tekniksel, kondisyonel ve mental anlamda oyuncunun sınıf atlayacağı ve basketbola olan bakış açısının özellikle alt yapılarda ”buçuk profosyonelliğe” ulaşacağı dönem olarakta adlandırabiliriz.

Bu dönemde 1*0 fundamental hareketleri, footwork, statik ve dinamik ball handling, belirli zaman ve belirli günlerde yapılan toplu veya topsuz kondisyonel-atletizm antrenmanları (ki antrenörün felsefesine göre değişir) ve bireysel anlamda rollerin yavaş yavaş benimsetildiği dönemdir. Her bölgede oynayabilecek popüler basketbolun gereksinimi olan bir fundamentala sahip olmasını sağlamak ise başlıca asli hedeflerden birisidir.

Örneğin bu dönemde çalışılacak olan footwork sayesinde adam azaltma çabukuluğunun ne kadar artacağı yonunda çalışmalar yapılmalıdır.

Bu çalışmalar süresinde daha zinde ve diri ayrıca daha geç yorulabilen bir oyuncu kitlesi olmasını sağlamak adına çalışmalar yapılmalıdır.

Bu dönem yani sezon öncesi antrenmanları sezon boyunca sizin rotanızı belirleyecek noktalar olması sebebiyle DOĞRU değerlendirilmelidir… Yoğun ve uzun çalışamalar bir takımın çok çalıştığını gösterebilir ama esas olan bu çalışmaların doğruluğu ve verimliliğidir. Bu bakımdan yapılan her çalışmanın sonunda sorduğumuz; ”Bugün nasıl bir antrenman oldu? Ne kadar verim alındı?”  gibi soruların cevabını kesinlikle gönül rahatlığı ile verebilen metotlar uygulamalıyız.

Çok yoğun ve doğru yapılan antrenmanların yanında haftanın bir günü rehabilite antrenmanları yapmak (bir antrenman saatinde futbol,voleybol oynamak vb), sosyal aktiviteler düzenlemekte hem takımdaşlık olgusunu yükseltecek hemde oyuncunun beyinsel anlamda gevşemesi ve var olan stresi en aza indirgemek açısından verimli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir